Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Botičky versus capáčky

Začíná vaše děťátko chodit a vy si lámete hlavu, co je pro jeho nožičky nejlepší? Nechat je při prvních krůčcích zcela volně – bosky či v ponožkách, nebo je naopak zpevnit a co nejvíce zafixovat v kotníčkových botách, jak se to dělalo za dob našeho dětství?

Botičky versus capáčky

 

 

 

 

 

 

Bosky, nebo v pevné obuvi?

Svět jakoby se rozdělil na dva nesmiřitelné tábory: jedni doporučují, aby rodiče nechávali děti co nejvíce chodit bosé, případně volili obuv ve stylu barefoot – tedy ohebné botičky s velmi tenkou podrážkou, které co nejvíce simulují chůzi naboso. Druzí doporučují hned, jak se začíná u dítka schylovat k prvním krůčkům, obout mu pevné, kotníčkové boty, v nichž bude mít nohu dokonale zpevněnou. Jakou variantu zvolit? Co je pro vaše děťátko skutečně nejlepší a nejzdravější?

Jak už to bývá, nic není černobílé a každá ze stran má částečně pravdu. Obuv by měla každopádně mít ohebnou podrážku, měla by být prodyšná, aby v ní mohla pokožka dýchat a nožička se nezapařovala. Bota by měla být adekvátně velká – ani příliš, ani málo, aby netlačila, poskytovala dostatek prostoru i pro pohyb prstů a nebránila krevnímu oběhu.

Barefoot

Chození naboso (zcela nebo v botičkách typu barefoot, které tento způsob chůze simulují) je ideální na měkkém povrchu – doma na koberci nebo venku v přírodě (na písku, trávě, mechu či kamíncích). Tento druh pohybu je pro nohy v podstatě cvičením: stimuluje nervovou soustavu, akupunkturní body, podporuje krevní oběh a imunitní systém. „Bosé obutí“ bylo původně vyvinuto především pro běh na přírodních měkkých površích, je spíš určeno ke krátkodobému nošení a není vhodné pro dlouhodobé chození ve městě po tvrdých rovných površích (beton, asfalt, dlažba apod.).

Správné obutí podle ortopedů

Ortopedi doporučují pro správný vývoj nožičky boty se správně tvarovanou stélkou a s oporou okolo kotníků, a to až do doby, kdy je ukončen vývoj nožní klenby (kolem 6.–7. roku věku). Taková obuv dětskou nohu nejen chrání, ale také podpoří v jejích přirozených funkcích.

Praktické jsou kožené kotníčkové celoroční boty s přetaženou špičkou, díky které se neokopají. Boty by měly mít koženou anatomickou stélku a v jejich zadní části by měl být výřez na Achillovu šlachu tak, aby v případě, že dítě ještě občasně i leze, si šlachu o okraj boty nehmoždilo.

Lezení a první krůčky

Názory odborníků se však liší v tom, jakou obuv zvolit u dětí, které ještě neovládly stabilní chůzi – dosud střídavě lezou, popocházejí kolem nábytku a teprve se pokoušejí o první krůčky. Někteří i v tomto období doporučují boty s pevnou a dostatečně širokou podrážkou, která dítěti zajistí řádnou stabilitu, a s pevným opatkem pro správnou fixaci paty.

Jiní naopak doporučují tuto pevnou obuv teprve po stabilizaci chůze s tím, že vysloveně první krůčky by měly probíhat naboso, v měkkých kožených capáčcích nebo obuvi typu barefoot – aby při chůzi mohlo dítě nohou co nejvíce vnímat povrch a lépe tak udržovat rovnováhu. Případné obutí zde má mít pouze funkci ochrany před chladem a uklouznutím.

Vaše volba

Jakou variantu obutí zvolíte pro vaše děťátko? Poraďte se s odborníkem, kterému důvěřujete, přečtěte si různé názory na tuto problematiku a rozhodněte se podle pro vás relevantních argumentů. Obuv vždy vybírejte ve specializovaných prodejnách, volte ověřené značky, u nichž máte záruku, že boty jsou nezávadné a splňují všechny standardy zdravého obouvání. Nikdy dítěti nedávejte boty z druhé ruky, které už před ním někdo nosil. A nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda vaší ratolesti už nevyrostla noha a nepotřebuje větší číslo bot (ze začátku každé cca tři měsíce). Investice do zdraví vašich dětí se rozhodně vyplatí.

Diskuze

Přidat komentář k článku Botičky versus capáčky

Napište nám