Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Cestování s dítětem v MHD

Když se bezdětný člověk chystá na cestu městskou hromadnou dopravou, jednoduše vezme si pár maličkostí a během chvilky prostě vyrazí. Cestování s malými dětmi tak jednoduché nebývá, ale zase při něm člověk zažije mnoho nezapomenutelných situací. :-) Na co se připravit, aby vaše výprava měla co nejhladší průběh?

Cestování s dítětem v MHD

 

 

 

 

 

 

 

Jízdné

Předem si ověřte na příslušných místech, jak je to s placením jízdného za MHD ve vašem městě. Například v pražské hromadné dopravě se kočárek s dítětem přepravuje zdarma, nulové jízdné platí i pro doprovod dítěte do tří let věku. Za splnění určitých podmínek neplatí děti až do 15 let věku: do 6 let se přepravují zdarma; v rozmezí 6–10 let jim stačí prokázat se osobní průkazkou ověřenou jejím vydavatelem (právnickou osobou) se jménem, příjmením, datem narození a fotografií (tj. například občanským průkazem či pasem), ve věku 10–15 let již potřebují speciální platný „Doklad o nároku na zvláštní ceny jízdného pro dítě od 6 do 15 let“ nahraný na čipovou kartu nebo papírový „Průkaz dítě 6–15 let“ (ten mohou – jak už z názvu vyplývá – používat už od 6 let, nemají-li některý z výše uvedených dokladů).

Kočárek nebo nosítko?

Pokud vyrážíte na cestu s děťátkem, které ještě samo nechodí, je potřeba zvolit, v čem jej bude přepravovat. Cestování v MHD s kočárkem bývá poměrně obtížné – ne všechny spoje jsou nízkopodlažní, ne všechny přestupy a přístupové cesty bezbariérové. Navíc – pokud zrovna cestuje v dopravním prostředku větší množství lidí, nebo jsou místa, vyhrazená pro kočárky, už obsazená jinými – bývá někdy nutné vynechat spoj a cesta se tak nepříjemně prodlužuje. V tomto směru jsou tedy – zvláště na kratší přesuny – přímo ideální vaky, šátky či nosítka. Ty jsou velmi praktické v omezených prostorech, při komplikovaných přestupech i v náročnějším terénu.

Kočárky mají v tomto směru řadu nevýhod, ale na druhou stranu mají i své nesporné přednosti. Hodí se zejména na delší cesty, při kterých budete mimo domov trávit více hodin. Přesto, že správně nasazené vaky a ergonomická nosítka nezatěžují páteř dospělého přespříliš, přeci jen se vám dítko na delší cestě „pronese“. V kočárku můžete také miminko různě polohovat (některé děti v nosítku nevydrží příliš dlouho, po nějaké době už preferují změnu polohy), nakrmit, přebalit či na chvíli bezpečně „odložit“ (větší dítko vždy řádně zajištěné popruhy) – například když s miminkem cestujete ke svému lékaři a máte u něj absolvovat prohlídku, zatímco na děťátko v ordinaci může dohlédnout zdravotní sestra, aniž by ho musela po celou prohlídku chovat na ruce). Kočárek má rovněž úložné prostory (nákupní koš pod kočárkem, případně také přídavnou tašku ke kočárku), kam můžete umístit potřebný proviant bez nutnosti nosit větší zavazadlo v ruce nebo na zádech.

Co s sebou?

Při cestování s malými dětmi – byť jde třeba jen o hodinovou vycházku na hřiště – se zpravidla musíte vybavit poměrně velkým množstvím nejrůznějších propriet. V první řadě to jsou přebalovací potřeby: podložku, plenky (pro cestování jsou praktičtější jednorázové), vlhčené ubrousky, případně krém proti opruzeninám. Dále nejspíše využijete náhradní oblečení – děti jsou experty v bleskovém zmazání se, či polití. Pokud se jedná o větší dítko, které už trénuje bezplenkový provoz, budete potřebovat rezervního oblečení dvojnásobné množství. Není od věci vzít náhradní tričko i pro sebe (malá miminka někdy nekontrolovatelně zvrací, eventuálně vylučují – zejména po kojení – a často při tom míří tak šikovně, že sama zůstanou čistá, zatímco dospělý, který o ně v tu chvíli pečuje, zbytek výletu musí chodit mokrý a špinavý).

V deštivém počasí budete potřebovat pláštěnku, případně pláštěnku na kočárek. Pohybovat se v MHD s mokrým deštníkem, není příliš praktické, alespoň pokud není skládací (což bohužel dětské deštníky většinou nebývají). S sebou je dobré mít igelitovou tašku nebo pytel, do kterého můžete mokré věci odložit, aniž byste je po zbytek cesty museli nést v ruce, pokud už neprší nebo se zrovna přepravujete pod střechou. Taková taška či pytel se hodí také k odložení znečištěného oblečení, odpadků či použitých plen, není-li právě v dosahu koš na odpadky.

Pokud vás čeká delší cesta nebo čekání, je nezbytné vzít s sebou něco pro zabavení děťátka – hračky (ale raději ne ty úplně nejmilejší, kdyby se snad ztratily) a/nebo knížky, které si můžete společně prohlížet a číst.

Pití a svačina

Naprosto klíčovou položkou vybavení na cesty je dostatečné množství pití a jídla. Malým dětem velmi obtížně vysvětlíte, že přesto, že mají hlad, musejí ještě hodinu vydržet, než se vrátíte domů. Na nápoje se hodí netekoucí lahvička nebo hrneček, aby se děťátko pokud možno nepolilo. Pokud je chladno a potřebujete přepravovat nápoj teplý, využijete termohrneček nebo termoobal na lahev. Na uchovávání svačinky je praktický plastový box.

Na cestování v dopravních prostředcích je lepší volit potraviny, které se příliš nedrobí, aby po vás nezůstala na sedadlech a podlaze hromada zbytků, které by pak byly dalším cestujícím pochopitelně na obtíž. K tomuto účelu je vhodné ovoce či zelenina nakrájená na kousky (takové druhy, ze kterých neteče velké množství šťávy), či přesnídávky, které se dají cucat přímo z obalu, aniž by se musela používat lžička.

Závěr

Vše připraveno? Při cestování s dětmi musíte očekávat neočekávané a nejspíše dojde i na chvíle, kdy budete muset poněkud improvizovat, ale i pokud se ne všechno bude vyvíjet podle vašich představ, snažte se neztrácet dobrou náladu a užít si malé dobrodružství s vašimi zlatíčky. Společné chvíle jsou to nejkrásnější, co jim (i sobě) můžete dopřát.

Diskuze

Přidat komentář k článku Cestování s dítětem v MHD

Napište nám