Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Co s sebou do porodnice: rady a tipy

Jak si s předstihem zabalit vše potřebné, abyste se v první fázi porodu mohla doma soustředit jen na sebe a své miminko a nemusela mezi kontrakcemi zmateně pobíhat po bytě a panikařit, že si určitě do porodnice zapomenete vzít něco důležitého.

Co s sebou do porodnice: rady a tipy

 

 

 

 

 

 

 

 

Výběr porodnice a její specifika

Celé plánování toho, co si s sebou do porodnice zabalit, se odvíjí od konkrétní porodnice, pro kterou se rozhodnete. V rámci Prahy se musíte do vámi zvoleného zařízení registrovat už ve 14. týdnu těhotenství, v jiných městech stačí registrace obvykle v pozdějším období, někde není nutná vůbec. Rozhodování vám usnadní četba různých diskusí a také reference od vašich známých.

Až se dostanete k užšímu výběru, můžete se přijít podívat přímo na den otevřených dveří porodnice (dny otevřených dveří nejsou podmínkou), či předporodní kurz, který se koná přímo v prostorách dané nemocnice. Zde se dozvíte řadu důležitých informací o průběhu porodu jako takového, ale i specifika, kterými se porodnice vyznačuje (svým přístupem, poplatky za doprovod k porodu, poskytovanými potřebami k porodu a na oddělení šestinedělí, vybavením porodních sálů/boxů, předporodní přípravou atd.).

Nadstandardní služby

Zvažte, zda budete mít zájem o nějaké doplňkové služby, pokud je nemocnice poskytuje či umožňuje – nadstandardní porodní či poporodní pokoj, doprovod k porodu více než jednou osobou (vlastní porodní asistentka, dula) aj. Pokud je potřeba v souvislosti s tím uhradit nějaké poplatky, proveďte to ideálně dopředu, například když budete v nemocnici na předporodní prohlídce, ať se tím nemusíte zdržovat a stresovat v den porodu.

Cesta do a z porodnice

Naplánujte si a předem vyzkoušejte cestu, kterou pak k porodu pojedete. Promyslete, zda se budete dopravovat autem, taxíkem či sanitkou (v posledním případě je nutné počítat s tím, že vás zaveze do nejbližší porodnice, což nemusí být ta, kterou jste si zvolili).

S ohledem na způsob dopravy, který budete volit pro zpáteční cestu z porodnice, si připravte to, v čem pak povezete domů vaše miminko (pokud pojedete autem, musíte mít nachystanou autosedačku; pokud bydlíte v blízkosti porodnice a budete chtít a s ohledem na vlastní poporodní zdravotní stav moci jít pěšky, mějte připravený kočárek, včetně doplňků, které k němu budete potřebovat – v závislosti na ročním období deku, fusak, zavinovačku atd.).

Kdy a jak začít balit

Přibližně v 35. tt je dobré nachystat tašku do porodnice. Není nutné (a ani možné) připravit si takto dlouho dopředu vše, ale můžete nashromáždit alespoň základní věci a připravit si seznam toho, co ještě zbývá přidat (abyste pak ve spěchu nezapomněli třeba na doklady, mobil či nabíječku). Věci, které si budete balit, se budou mírně lišit dle toho, jaké potřeby poskytuje vámi zvolená porodnice (např. porodnické vložky, přebalovací potřeby pro děťátko aj.) – řiďte se proto především informacemi, které se dozvíte při prohlídce porodnice či předporodním kurzu a informacích, které naleznete na webových stránkách daného zařízení. Snažte se ověřit, zda jsou informace aktuální.

Oblečení vlastní, nebo erární?

Většina porodnic poskytuje nemocniční košile pro rodičku i oblečení pro novorozence. Promyslete si, zda tuto možnost zapůjčení využijete, či nikoli. Obě varianty mají své výhody – když si zapůjčíte oblečení erární, nebudete toho muset jednak do porodnice tolik balit, jednak si ušetříte po návratu praní špinavého prádla (navíc – zejména v případě oblečení rodičky v prvních dnech po porodu – může utrpět skvrny, které půjdou jen obtížně odstranit). Na druhou stranu není nemocniční oděv pochopitelně zrovna slušivý a dětské oblečky bývají často příliš velké nebo ne moc praktického střihu (zejm. košilky na zavazování).

Tři zavazadla

Protože prostory, kam si budete moct uskladnit věci na porodním sále, nebo v jeho blízkosti, bývají dost omezené, je nejlépe mít věci do porodnice rozdělené do dvou různých zavazadel – do menšího věci k samotnému porodu, do většího (které vám pak může po porodu do nemocnice partner nebo někdo jiný z rodiny dovézt) ostatní věci potřebné k pobytu na oddělení šestinedělí.

Je dobré přichystat si ještě třetí skupinu věcí – totiž ty, které budete potřebovat při odchodu z porodnice domů. Pro miminko vhodné oblečení s ohledem na roční období (připravte raději dvě varianty pro chladnější a teplejší počasí, pokud je zrovna proměnlivo). Připravte oblečení také pro sebe – nezapomeňte, že po porodu se vám bříško sice zmenší, ale ne hned na předtěhotenskou velikost, takže zvolte buďto ještě těhotenské kousky, nebo alespoň oděv s volnějším pasem.

Taška k porodu:

 • osobní doklady: OP, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, oddací list (nebo prohlášení rodičů o otcovství, pokud nejste vdaná; vystavuje matriční úřad a lze jej vyřídit i zpětně)
 • porodní plán, máte-li ho
 • přezůvky vhodné i do sprchy (i pro doprovod)
 • košile k porodu (či můžete využít erární)
 • olej na masáž hráze či jiný aroma olej pro usnadnění porodu
 • ručník
 • papírové kapesníky
 • svačina na rychlé doplnění energie a pití (i pro doprovod)
 • teplé ponožky
 • balzám na rty
 • gumička či spona do vlasů
 • propiska
 • fotoaparát
 • mobil
 • nabíječky ke všem el. zařízením, která budete mít s sebou

Taška pro pobyt na šestinedělí:

 • dudlík (v prvním období po porodu se spíše nedoporučuje, ale některé děti je velice obtížné jiným způsobem uklidnit)
 • prostředek k ošetření popraskaných bradavek – Bepanthen, Panthenol, aloe vera gel
 • toaletní papír a papírové kapesníky
 • hygienické potřeby (kartáček na zuby, pasta, hřeben, cestoví balení přípravků, které používáte; hodí se také suchý šampón pro oživení vlasů, pokud nebudete mít dostatek času či sil na jejich umytí v prvních dnech po porodu; v období šestinedělí nepoužívejte raději parfém ani příliš silně parfémované přípravky – děti rády vnímají přirozenou vůni matky)
 • kuchyňské papírové utěrky, vlhčené ubrousky
 • látkovou plenu na otírání miminka (např. po kojení)
 • přebalovací potřeby (neposkytuje-li je porodnice)
 • ručník 2 ks (jeden si vyhraďte pouze na otírání spodní části těla; k tomu můžete využít také zmiňované papírové utěrky)
 • nafukovací kruh nebo speciální polštářek pro snadnější sezení v případě porodního poranění
 • něco ke čtení

Diskuze

Přidat komentář k článku Co s sebou do porodnice: rady a tipy

Napište nám