Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Ekzémy a vyrážky u dětí

Snad každý rodič někdy objeví u svého dítěte vyrážku. Jejích příčin může být celá řada. Jaké jsou ty nejčastější? Kdy se jedná o banalitu a kdy je naopak potřeba vyhledat lékaře?

Ekzémy a vyrážky u dětí

Potničky

Asi nejběžněji se – zejména u kojenců – setkáváme právě s potničkami. Ty se projevují zarudnutím kůže s drobnými pupínky, z nichž se postupně vytvoří puchýřky naplněné čirou tekutinou. Ty se většinou během několika dnů protrhnou a následně zaschnou a kůže se v místě výskytu oloupe.

Příčinou tvorby potniček je přehřátí dítěte – vlivem vysoké teploty (ať už prostředí, kde se dítě nachází, nebo teploty tělesné při horečnatém onemocnění) nebo nevhodně zvoleným oblečením (neprodyšným materiálem a/nebo oděvem příliš teplým, v němž se dítko nadměrně potí). Potničky se mohou objevit také pod obvazy či plenkami (zejména jednorázovými).

U potniček si obvykle vystačíme s domácí léčbou. Důležité je dodržovat hygienu (i jako prevenci zanesení infekce do puchýřků), oblékat dítěte přiměřeně, nejlépe do přírodních, prodyšných materiálů a podrážděnou pokožku dostatečně větrat. Pupínky můžete také zkusit potírat odvarem z heřmánku či z dubové kůry, černým čajem nebo krémem proti opruzeninám.

Atopický ekzém

Atopický ekzém je kožní zánět, který je většinou vyvolaný nějakým dráždivým podnětem (příčiny bývá dost obtížné identifikovat). Projevuje se jako červená vyrážka; kůže v místě výskytu je suchá, hrubá, někdy i rozpraskaná a dokonce mokvající. Vyrážka bývá svědivá a nutí ke škrábání, které může způsobit poškození kůže a zanesení infekce do rány.

Atopický ekzém může mít různé podoby – některé formy se vyskytují zejména na obličeji, krku, předloktí a pod koleny, jindy se jedná o okrouhlá ložiska především na končetinách.

Tento ekzém postihuje děti i dospělé, většinou se jedná o dlouhodobé onemocnění, při němž se střídají období klidu a opětovných projevů (obvykle se zhoršuje v zimním období, při nemocech, ve stresových situacích a při kontaktu se spouštěčem – např. dráždivou kosmetikou, potravinami apod.). Pokud se projeví v raném věku a je včas zaléčen, je velká šance, že do cca 6 let věku zcela vymizí.

S podezřením na atopický ekzém je na místě navštívit dermatologa, který určí vhodnou léčbu. Ta konzervativní obvykle spočívá v nasazení kortikoidové masti, která se aplikuje při výskytu ekzému; v obdobích mezi recidivami se kůže promašťuje vhodným krémem (často je potřeba vyzkoušet více různých značek, než přijdete na tu, která bude vašemu dítku nejlépe vyhovovat, a která bude předcházet opětovnému zhoršení ekzému), doporučuje se vyhýbat se dlouhým koupelím a návštěvám chlorovaných bazénů, nepoužívat příliš parfémované kosmetické a prací přípravky a vynechat či alespoň omezit konzumaci dráždivých potravin.

Plíseň (mykóza)

Projevy plísně na kůži bývají někdy zaměněny za atopický ekzém. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti třísel a záhybů na zadečku – obvykle jde o plísňovou kontaminaci opruzenin. Mykóza mívá kruhový nebo oválný tvar s plochým středem a zarudlými okraji a její ložiska se posléze olupují.

I v případě podezření na mykózu je vhodné navštívit lékaře, který následně předepíše vhodná antimykotika, je-li to nutné. Rozlišovací znamení plísně bývá, že na ni – na rozdíl od atopického ekzému  – zabírá spíše vysušování pokožky než její promazávání. Léčba plísně může trvat až několik týdnů.

Impetigo

Impetigo je na rozdíl od výše uvedených druhů vyrážek infekční a mohou se jím tedy nakazit i další členové rodiny, pokud není včas zaléčeno. Jde vlastně o povrchové onemocnění kůže způsobené bakteriemi, které se do organismu dostanou skrze drobná porušení pokožky při škrábání.

Tato úporná vyrážka se projevuje nalitými puchýřky, které posléze praskají a vytvoří krustu medové barvy, což je hlavní poznávací znamení tohoto onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje na místech, kam si dítě sahá  – ve vlasech, na obličeji a zejména kolem úst.

Jak už bylo řečeno, je v tomto případě nutná včasná návštěva lékaře, který předepíše antibiotika, a zamezí tak šíření vyrážky na další osoby.

Kousnutí/bodnutí hmyzem

U některých druhů hmyzu je samotné píchnutí či bodnutí bolestivé (např. u ováda, vosy apod.) a lze tedy jednoznačně identifikovat původce. Zatímco třeba u komára můžeme kousnutí zaregistrovat až s odstupem, kdy se na kůži objeví jeden nebo několik svědivých pupínků. Můžeme se setkat také se zarudnutím kůže či vytvořením bouličky. Tyto projevy většinou do několika hodin či dnů vymizí, místo vpichu/kousnutí stačí ošetřit přípravkem proti svědění a dalším případným alergickým projevům (antihistaminika – např. volně prodejný Fenistil). Pokud reakce přetrvává delší dobu či se projevuje ve velké míře, obraťte se raději na vašeho lékaře.

Alergická reakce (tzv. „kopřivka“)

Jedná se obvykle o vystouplé červené pupínky, které svým vzhledem připomínají kousnutí hmyzem, většinou se však vyskytnou ve větším počtu a na rozsáhlejší oblasti (po celém těle nebo jeho části). Vzniká jako přehnaná imunitní reakce organismu nejčastěji na: některé druhy potravin (např. citrusy, ořechy, sóju, mléko atd.), léky, kosmetické přípravky, prací prostředky, zvířecí či rostlinné alergeny.

Důležité je co nejdříve odhalit příčinu reakce, aby bylo možné kontakt s alergeny eliminovat. Právě z toho důvodu se při zavádění příkrmů doporučuje zkoušet nové druhy potravin postupně, aby bylo jasné, jak na ně tělo zareaguje. Obezřetní buďte také při používání nových druhů různých přípravků z drogérie – zejména těch, které jsou parfémované (to se týká jak pečující kosmetiky, tak i například pracích prostředků, vlhčených ubrousků či jednorázových plen).

Kopřivka obvykle sama vymizí po několika hodinách až dnech. Od svědění mohou dítěti ulevit studené obklady, vlažná koupel a při výraznějších potížích i antihistaminika. Pokud projevy alergie trvají více dnů, opakovaně se bez zjevných důvodů vrací nebo jsou velmi silné, kontaktujte svého lékaře. Bezodkladná návštěva odborníka je nutná v případě, že reakce postihne také vnitřní části těla – například dýchací cesty. Dítě může mít potíže s dýcháním, oteče mu jazyk či celý obličej.

Virové či bakteriální onemocnění

Vyrážka může provázet nachlazení či jiné virové infekce, méně často se objevuje u onemocnění bakteriálního původu. Nejběžněji se s ní setkáme u:

planých neštovic – o nich jsme podrobně psali v tomto článku

páté nemoci – projevuje se zrudnutím kůže na tvářích a kolem nosu, postupně se přesouvá po těle směrem dolů; nemoc přibližně po týdnu odezní a není potřeba žádné speciální léčby (je-li to třeba, můžete podávat antihistaminika proti svědění či léky na snižování horečky); důležité je dodržet karanténu, protože onemocnění je infekční, a informovat (stačí telefonicky) pediatra a školku/školu, kterou dítě navštěvuje

šesté nemoci – ta se nejčastěji projevuje u dětí v kojeneckém a batolecím věku; začíná horečkami, které klesnou po 3–4 dnech, a následně nastoupí drobná vyrážka, která se šíří po trupu vzhůru ke krku a na paže, obličej zůstává téměř vždy bez vyrážky; ta zmizí do několika hodin, maximálně dnů

zarděnek, spalniček – proti těmto nemocem jsou děti očkovány v rámci vakcíny MMR, jejíž první dávka se standardně aplikuje v cca 15. měsíci věku dítěte

spále – jde o infekční onemocnění způsobené streptokoky a šíří se kapénkovou cestou vzduchem; projevuje se vysokou teplotou, celkovou únavou a bolestí v krku (někdy též obtížemi při polykání, bolestmi hlavy či zimnicí); jazyk nemocného se po několika dnech zbarví do typické malinové; po 12–48 hodinách od vypuknutí prvních příznaků se objeví také vyrážka v podobě drobných růžových či jasně červených pupínků, které připomínají „husí kůži“; vyrážka nesvědí, objeví se nejprve na břiše a hrudníku, odkud se šíří po celé těle; nutná je léčba antibiotiky

hnisavé (spálové) angíně – ta je rovněž způsobena streptokoky a má podobné projevy jako spála; od spály jí odlišuje výskyt spíše jen zvýšené teploty, drobná nesvědivá vyrážka se může a nemusí objevit v nižších partiích těla; nutná je opět léčba antibiotiky

meningitidě – toto onemocnění má v první fázi podobné projevy jako běžná chřipka (vysoká horečka, bolest hlavy, zad a kloubů); rozlišovacím znamením je však drobná purpurová vyrážka rozesetá po celém těle, tato vyrážka není svědivá; zda se jedná právě o meningitidu jde v domácích podmínkách ověřit tak, že na vyrážku přiložíte např. sklenici a lehce zatlačíte; pokud skvrny nezesvětlají a zůstávají stejného vzhledu, patrně jde opravdu o nebezpečnou meningokovou infekci a na místě je okamžitá návštěva pohotovosti.

Diskuze

Přidat komentář k článku Ekzémy a vyrážky u dětí

Napište nám