Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Hurá k moři aneb cestování autem vs. letadlem

Rádi byste se vydali na rodinnou dovolenou a přemýšlíte, jaký dopravní prostředek zvolit? Přinášíme vám porovnání výhod a nevýhod cestování autem a letadlem, a také pár tipů, co při rozhodování mezi nimi určitě zohlednit.

Hurá k moři aneb cestování autem vs. letadlem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cestování s malými dětmi vyžaduje důkladné plánování (a v konečném důsledku také hodně improvizace, protože život s dětmi je jedno velké dobrodružství). Promyslete si v prvé řadě, kam byste se chtěli vydat. S ohledem na věk a povahu dětí zvažte, jaká je únosná délka cesty, v případě putování do exotických zemí případná rizika specifických onemocnění a podobně.

Některé děti snášejí cestování velmi dobře, všude se rychle aklimatizují a i na dlouhé cestě se snadno samy zabaví, jiné nevydrží ani chvilku v klidu sedět nebo je třeba velmi stresuje neznámé prostředí a lidé atd.

Vše se navíc mění s věkem – obecně se dá říci, že nejsnazší je cestování s velmi malými dětmi (které se kojí, takže nemusíte řešit jejich stravování, hodně spí a ještě se samostatně nepohybují; na druhou stranu jsou však velmi náchylné k různým onemocněním a také přehřátí, protože dosud nemají plně vyvinutou termoregulaci) a pak zase s dětmi odrostlejšími (už nepotřebují speciální stravu, plenky, lépe se s nimi dá domluvit atd).

Až se rozhodnete pro lokalitu, vybírejte ubytování opět s ohledem především na vaše ratolesti. Zjistěte si předem, zda a jaké vybavení pro děti je na místě k dispozici – např. zařízená kuchyňka, lednice, dětské potřeby typu jídelní židličky, postýlky, vaničky, nočníky apod. A také to, zda jsou v místě obchody, kde můžete pořídit plenky, příkrmy a další nezbytnosti. Podle toho pak zjistíte, co všechno si budete muset brát s sebou, což vám může pomoci s výběrem dopravního prostředku, kterým se na dovolenou vydáte.

Cestování autem

Cestování autem má tu velkou výhodu, že jste při něm zcela svými pány – můžete vyrazit na cestu kdykoli chcete, můžete dělat přestávky dle libosti a k dispozici máte dostatek úložného prostoru, proto je tento druh přepravy vhodný zejména na místa, kam si potřebujete vzít řadu vlastního vybavení, a pro cestování s dětmi v „kritickém období“ batolecího věku.

Další velkou výhodou je, že v autě se nebudou nacházet žádné cizí osoby, takže nebudete během cesty muset řešit, aby vaše děti nerušily spolucestující (a naopak). Pro zabavení si budete moci klidně společně zpívat, pouštět hudbu, audioknihy či pohádky, aniž byste tím kohokoli obtěžovali.

Cestování autem ale má pochopitelně i svá negativa – je podstatně pomalejší než cestování letadlem a překážky jako například moře s ním prostě nepřekonáte. Někdo z dospělých účastníků se bude muset vždy soustředěně věnovat řízení (v lepším případě se mohou alespoň dva dospělí během cesty prostřídat, jsou-li oba aktivními řidiči) a zvládat orientaci v neznámém prostředí a strávit tak řadu hodin.

Tento způsob přepravy je tedy vhodnější spíše na kratší vzdálenosti, eventuálně si můžete cestu rozdělit a udělat si vlastně takový „road trip“, při kterém si po cestě do cílové destinace zamluvíte jedno nebo více míst na přenocování, přičemž poznáte více oblastí a vaše dovolená tak bude ještě pestřejší a zajímavější. Jet se dá také přes noc, což sice představuje značný diskonfort pro řidiče, ale děti díky tomu mohou většinu cesty prospat, takže nebudete muset řešit, jak je během jízdy zabavíte.

Další nevýhodou cestování v autě je, že se během něho nemůžete volně pohybovat – všichni cestující musejí být po celou dobu jízdy připoutaní; protáhnout se či si dojít na WC mohou teprve poté, co řidič zastaví (což ne vždy se dá udělat okamžitě). Někoho může při cestování autem také trápit nevolnost.

Jak zabavit děti během cesty v autě a co určitě nezapomenout s sebou? Dočtete se v tomto článku.

Cestování letadlem

Cesta letadlem je podstatně rychlejší a vydat se tak můžete i do vzdálených krajin za mořem či dokonce oceánem. U leteckých společností, které nejsou nízkonákladové, máte zajištěno občerstvení v průběhu letu, což děti nejen nasytí, ale také zabaví. K dispozici tu bývají displeje a sluchátka pro sledování filmů či poslech hudby.

V letadle se můžete alespoň do jisté míry pohybovat a pokud si připlatíte za první třídu, budete mít prostoru skutečně dostatek. Během letu můžete výhradně odpočívat a věnovat se dětem, protože řídit stroj bude pilot, nikoli vy – jako je tomu u cestování autem.

Na většině letišť, alespoň těch větších, vám pro dítko zapůjčí jejich kočárek, takže ten svůj můžete složit a odbavit spolu se zavazadly a dítko přitom máte v čem přepravovat, když se přemisťujete po letištní hale.

Za malé děti, které nepotřebují vlastní sedadlo, zaplatíte zpravidla jen velmi malý poplatek, a pokud se vám podaří se při nákupu letenek trefit do výhodné akce, mohou vás vyjít dokonce levněji než náklady na cestu autem.

I cestování letadlem má samozřejmě své nevýhody. V prvé řadě je to samotná cesta na letiště – zatímco do auto si můžete přistavit rovnou k domu a následně s ním dojet až do cílové destinace, v případě letadla je to daleko složitější, a pokud třeba bydlíte v nějakém menším městě, můžete strávit takřka den navíc právě cestováním na letiště a následně zpět.

Další komplikací je to, že na letišti musíte být minimálně dvě hodiny před odletem – připravit se tak musíte na spoustu čekání, které malé děti obvykle ne moc dobře snášejí. Navíc čas odletu bývají někdy stanovené na noční či velmi brzké ranní hodiny, takže možná budete muset děti budit a velmi rozespalé a rozmrzelé je přepravovat do cílové destinace. V neposlední řadě jste také omezeni váhovým limitem zavazadel, takže možná budete muset řešit dilema, které věci zabalit, a které na dovolené oželet.

Závěr

Jak jste právě viděli, každý druh cestování má své výhody i nevýhody. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli, snažte si svou dovolenou především užít. Počítejte s tím, že dokud jsou vaše děti malé, bude se muset vše točit do značné míry okolo nich. Přesto, že nejspíš nepůjde o klasickou dovolenou (jako za bezdětných časů), při které byste mohli celý den strávit s knihou na lehátku u bazénu, či se věnovat extrémním sportům a vysokohorským túrám, může jít o příjemně strávený čas, který věnujete plně své rodině, což je čas, který bývá v průběhu roku jinak poměrně vzácný. Vychutnejte si ho tedy, jak jen to půjde!

Co určitě nezapomenout zabalit k moři s sebou? Tipy najdete v tomto článku.


 

Diskuze

Přidat komentář k článku Hurá k moři aneb cestování autem vs. letadlem

Napište nám