Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Jak podpořit rozvoj vašeho miminka?

Pomozte vašemu děťátku poznávat svět a rozvíjet jeho schopnosti a dovednosti.

Jak podpořit rozvoj vašeho miminka?

Novorozenec

V prvních dvou měsících života se miminko teprve učí vnímat své okolí a zejména samo sebe. Zpočátku nedokáže zaostřit zrak, pouze na chvilku je schopno pozorovat obličej (zaměřuje se na oči nebo ústa), který je od něj vzdálený asi 30 cm. Pozornost děťátka dokáže upoutat nejprve světlo (můžete vyzkoušet  „hru“ se sledováním rozsvícené baterky), případně sytá červená a oranžová barva. Koncem druhého měsíce již dokáže sledovat větší hračku a když s ní budete pohybovat doleva a doprava, bude za ní otáčet celou hlavičku.

V tomto období rozhodně není potřeba pořizovat hory hraček. Zpočátku stačí pár kousků, volte pokud možno zmiňované pestré barvy, aby děťátko hračka zaujala. Praktické je, pokud lze hračku zavěsit například nad postýlku či do kočárku. Speciálně nad postýlku můžete pořídit hrací kolotoč, který se miminko bude učit nejen pozorovat, ale může při tom i poslouchat  příjemné uklidňující melodie

3. měsíc

Ve třetím měsíci už začíná být děťátko více aktivní – postupně se prodlužuje doba, po kterou je miminko bdělé a může více „trénovat“. Při poloze na bříšku na podložce či hrací dece cvičí zvedání hlavičky a vzpřimování na rukou (ideálně na pevném podkladu), zároveň tím posiluje  svaly kolem páteře. Dítě již dokáže sledovat hračku ve vzdálenosti půl metru a začíná chápat příčinu a následek: když má nad sebou hrazdičku s hračkami, do kterých může bouchat a hračky vydávají nějaký zvuk, brzy pochopí, co zvuk vyvolalo.

4. měsíc

Ústa jsou nyní pro děťátko ústředním zdrojem hmatu. Velmi často si dává ruce do pusinky, saje je a výrazně slintá. Pohybující se hračky už dokáže sledovat pouhým pohybem očí, nemusí kvůli tomu otáčet celou hlavičkou.

Dopřejte děťátku kvalitní a zdravotně nezávadné hračky, které může bez obav „ochutnávat“, a které podněcují rozvoj hmatu tím, že mají různé povrchy a textury. Šikovné jsou též hračky, které jsou omyvatelné, protože je budete moct velmi snadno udržovat čisté a suché.

5. měsíc

Děťátko v pátém měsíci již dokáže cíleně sahat po předmětech. Začíná se přetáčet na bok a snaží se dostat na bříško. Právě na břiše nyní rádo tráví hodně času. Podněcujte ho v přetáčení tak, že mu nabídnete zajímavou hračku, ke které bude mít zájem se dostat, a kterou bude moct v poloze na bříšku prozkoumávat.

6. měsíc

V tomto období je pro dítě klíčový nácvik koordinace oko–ruka–pusa. Miminko objevuje vše nové a proto mu nabízejte hračky, se kterými bude moct snadno manipulovat  – prohlédne si je a pak je zkoumá ústy. Někdy se už v tomto věku začínají prořezávat první zoubky. Vhodná jsou proto různá kousátka, některá mají i chladivý účinek, takže ulevují od bolesti.

7.–9. měsíc

Děťátko už dávno není statické – různými způsoby se přesouvá a procvičuje tak celé tělo. Dopřejte mu proto co nejvíce spontánního pohybu v bezpečném prostoru, kde mu nehrozí pád či úraz. Pro podporu plazení či lezení a pozice na kolínkách se hodí válcový polštář nebo nafukovací válec, který může před sebou kutálet.

 

Přibližně mezi 9. a 14. měsícem začíná dítě zkoušet obcházet nábytek a postupně se dopracuje i k prvním samostatným krůčkům. Nácvik chůze lze podpořit aktivním chodítkem –  dítko se při pohybu opírá o rukojeť speciálního vozíčku, který díky zabudované brzdě jede velmi pomalu a nehrozí tak, že dítěti při chůzi neočekávaně ujede a způsobí tak jeho pád (jako se to může stát třeba při použití kočárku–hračky ke stejnému účelu).

V tomto období se rozvíjí také jemná motorika – můžete ji s dítětem trénovat například na různých vkládačkách, do nichž se dítko pokouší umisťovat správné geometrické tvary, nebo pomocí interaktivního stolku, který děťátko využije zároveň jako oporu pro vstávání a obcházení.

Závěr

Vždy myslete na to, že každé dítě je jiné a i jeho vývoj jde různým tempem. Nenechte se zbytečně vystresovat tím, že stejně staré dítě známých už dokáže věci, které vaše ratolest zatím nikoli (navíc někteří rodiče to při chlubení se svými dětmi přehánějí a jejich schopnosti mnohdy zveličují). Dopřejte svému dítku přiměřeně podnětné prostředí a ponechte mu dostatek času a prostoru k objevování sebe i okolního světa. Pokud jste přesto znepokojeni a bojíte se, že je vaše děťátko s nějakou schopností skutečně výrazně „pozadu“, nebojte se svěřit svému pediatrovi, který situaci odborně vyhodnotí a v případě potřeby navrhne další postup.

Diskuze

Přidat komentář k článku Jak podpořit rozvoj vašeho miminka?

Napište nám