Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Jak přežít horké letní dny

Na co si dát pozor, když vyrážíte s dětmi za sluncem

Jak přežít horké letní dny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V letním období se často vydáváme na dovolenou, do přírody, na výlety. Teplé a slunné počasí přímo láká k pobytu venku a obzvlášť děti se nesmírně těší na prázdninová dobrodružství. Ať už se budou odehrávat na pláži, při výpravách po kopcích, u rybníka či třeba na pikniku v parku, nezapomeňte své děti (a samozřejmě i sebe) chránit před horkem a nadměrným slunečním zářením.

Malé děti nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, navíc ty nejmenší nejsou ještě schopné patřičně sdělovat vlastní pocity a potřeby, proto je obzvlášť důležité jim věnovat maximální pozornost a předejít tak riziku dehydratace, úpalu či úžehu a dalšímu možnému ohrožení, které s sebou dlouhý pobyt na slunci a v přílišném horku přináší.

Zajistěte dítěti dostatečný příjem tekutin – kojence přikládejte k prsu tak často, jak si bude žádat, případně mu mezi kojeními můžete zkusit nabízet převařenou vodu. Starším dětem podávejte vodu, případně minerálku, zchladlý bylinný či ovocný čaj nebo ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy. Vyhněte se pokud možno pití nápojů s vysokým obsahem cukru – ty mají tendenci žízeň spíše zvětšit, než zahnat, nehledě na další nepříznivé účinky. Nápoje by neměly být příliš studené, vhodnější je pokojová teplota.

Snažte se rámcově sledovat, jak dítě často močí – pokud by to bylo pouze 1–2× za den, jasně to signalizuje nedostatečný příjem tekutin. Má-li dítě problémy dostat do sebe potřebné množství vhodných nápojů, může tekutiny doplňovat také ze šťavnatého čerstvého ovoce a zeleniny, vlažných polévek či zdravých domácích nanuků (ty můžete jednoduše připravit zmrazením rozmixovaného ovoce a/nebo jogurtu či tvarohu nebo přesnídávky).

Pokud je to možné – zejména v případě miminek – minimalizujte pobyt na přímém slunci. Ve skutečně horkých dnech se snažte vyrazit ven hned ráno nebo naopak až navečer, po 16. hodině, kdy bývá teplota přeci jen nižší. Děťátko by mělo být co nejvíce ve stínu, na dobře větraném místě. Počítejte například s tím, že v kočárku, byť zastíněnému dostatečně dlouhou boudičkou či slunečníkem, může teplota dosáhnout až 50 °C. Nezapomeňte na pokrývku hlavy a aplikaci opalovacího přípravku s dostatečně vysokým UV faktorem (a to i pokud bude děťátko převážně ve stínu).

Pojedete-li autem, bývá v něm dnes už téměř samozřejmostí klimatizace, kterou je však potřeba nastavit na vhodnou teplotu tak, abyste nezatěžovali dětský ani svůj organismus velkými teplotními skoky (po nastoupení do auta snižovat teplotu ve voze postupně a před koncem jízdy opět pozvolna zvyšovat tak, aby následný rozdíl při výstupu nebyl větší než 5 °C). Pokud nemáte v autě tónovaná skla, pořiďte pro vaše potomky sluneční clony s hezkým obrázkem, který je během cesty navíc zabaví. Nikdy nenechávejte děti samotné v autě, zejména ne právě v horkém počasí, v němž se odstavené vozidlo velmi brzo může stát smrtící výhní.

Děti oblékejte do pohodlného, vzdušného oblečení z přírodních materiálů, v němž se nebudou nadměrně potit a přehřívat. Není potřeba je oblékat více, než dospělého. Pokud jste na pochybách, jednoduše volte stejný typ a počet vrstev oblečení, jako máte na sobě vy.

Pro ochlazení děťátka můžete volit vlažnou koupel či alespoň navlhčení končetin a zátylku žínkou, kterou namočíte ve vlažné vodě.

První pomoc pro případ, že jste působení slunce přeci jen trochu podcenili:

  • Spálená kůže od slunce – namažte Panthenolem či jiným přípravkem určeným k ošetření podrážděné pokožky a její regeneraci. Vyzkoušet můžete třeba také chladivý gel z aloe vera.
  • Potničky (svědivé červené pupínky) – volte vhodné prodyšné a lehké oblečení, dostatečně kůži dítěte větrejte a omývejte děťátko ve vlažné vodě obohacené o odvar z heřmánku.
  • Dehydratace (neklid či naopak spavost, vysušené sliznice, u kojenců propadlá fontanela) – podávejte dostatek tekutin (tipy na vhodné možnosti viz výše), v těžších případech též rehydratační roztoky.
  • Úpal (červená suchá kůže, horečka, nadměrné pocení, zrychlený tep) – ochlaďte děťátko vlažnou koupelí či zábalem.
  • Úžeh (únava, zvracení, nadměrné pocení, bledost) – zajistěte stinné prostředí s dobře cirkulujícím vzduchem a dostatečný přísun tekutin.

Pokud obtíže přetrvávají nebo si nevíte rady, raději vyhledejte lékařskou pomoc nebo alespoň konzultujte stav dítěte s lékařem telefonicky, abyste mohli rozhodnout o dalším optimálním postupu a vašemu děťátku bylo co nejdříve zase dobře.

Diskuze

Přidat komentář k článku Jak přežít horké letní dny

Napište nám