Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Jak správně připravit miminko na pobyt venku

Léto sice skončilo teprve nedávno, ale musíme se smířit s tím, že nás nyní čekají chladné měsíce. A protože štěstí přeje připraveným, pojďme si nachystat vše, co budete pro svého drobečka v tomto období potřebovat

Jak správně připravit miminko na pobyt venku

Ani moc, ani málo

Na co si dát hlavně pozor? Nám všem starostlivým rodičům leží na srdci hlavně to, aby děťátku nebyla venku zima. V důsledku toho máme spíše tendence oblékat zbytečně teple a riskovat tak přehřátí (poučku o tom, že dítě by mělo mít pro pobyt venku o vrstvu víc, než má dospělý, všichni známe). Pokud se ale nejedná vysloveně o novorozeně, postačí stejně teplé oblečení, jako má rodič - přesněji řečeno: jako by měl rodič, kdyby při pobytu venku byl bez pohybu - miminko ještě samo nechodí, proto se cestou nezahřeje pohybem vlastního těla.

Jak se tedy přesvědčit, že je děťátko v optimální teplotě? Teplota končetin nebývá spolehlivým ukazatelem (řada z nás má studené ruce nebo nohy po celý život). Nejlépe je se přesvědčit přiložením ruky na hrudníček nebo za krkem dítěte a zkontrolovat, je-li teplý, nebo studený.

Vrstvit, nebo nevrstvit?

Volba oblečení a doplňků se může ubírat dvěma různými cestami - buď vybavit miminko více tenčími vrstvami (např. punčocháče, overal, mikina, lehčí kombinéza a přes ní deka), nebo kvalitní teplý fusak, či kombinéza, ve které bude dětátko v teple i v tenkém overalu nebo jen v body. Každá varianta má své výhody - první je variabilnější a jednotlivé vrstvy lze v případě oteplení odkládat, ale někdy pak oblékání zabere více času, než samotný pobyt venku. :-)

Hlavu, která je svou velkou plochou místem, odkud má tendence velmi unikat teplo, chráníme čepičkou, krk nejlépe trojcípým šátkem se zapínáním na suchý zip, který se snadno obléká a na rozdíl od šály nehrozí, že se v něm dítě bude škrtit.

V případě deště se bude určitě hodit pláštěnka na kočárek, která dobře poslouží také proti větru i sněhu. Další pomocníci, kteří se postarají o teploučko miminka jsou - nánožníky a rukávníky pro maminky.

Vozit nebo nosit?

Chystáte se Vaše miminko přepravovat spíše v nosítku? V tom případě můžete zredukovat další vrstvy oblečení - během kontaktu tělo na tělo se budete vzájemně zahřívat. Nejrizikovějším místem, které bude v tomto případě náchylné k prochladnutí, budou nožičky. Zejména mějte na paměti, že při nošení má dítě nohy pokrčené a kalhoty se při tom mírně vyhrnou vzhůru, takže pokud by mělo pouze ponožky, bude mu vykukovat kus holé kůže. Volte tedy jako spodní vrstvu punčocháče, nebo dupačky či polodupačky. Na nožičky dejte ještě teplé ponožky nebo capáčky. Proti dešti lze využít praktickou pláštěnku na nosítko. A v opravdu chladném počasí také přikrývku na nosítko, ve které si Vaše děťátko bude připadat jako v bavlnce. Pokud se přikláníte k variantě - vozit, doporučujeme ke kočárkům a autosedačkám přikoupit teplý fusak a deky.

Diskuze

Přidat komentář k článku Jak správně připravit miminko na pobyt venku

Napište nám