Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Jak vybrat matraci do dětské postýlky

Při výběru výbavičky pro miminko lze postupovat i minimalisticky: řadu věcí oželet, či pořídit z druhé ruky. Na čem se ale nikdy nevyplatí snažit se ušetřit, a kde je na místě důkladně promyšlený nákup kvalitního výrobku, je rozhodně pořízení matrace do postýlky.

Jak vybrat matraci do dětské postýlky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miminko stráví v prvních měsících života většinu času v lehu, proto potřebuje mít pod sebou kvalitní podložku – matraci. Při jejím výběru byste měli zohlednit několik zásadních kritérií, abyste zajistili vašemu děťátku optimální pohodlí a podpořili zdravý vývoj jeho páteře, která by na nevhodném povrchu (příliš měkkém, ale i příliš tvrdém) mohla značně trpět. Důležitá je také prodyšnost matrace, aby se na ni dítě nadměrně nepotilo a nepřehřívalo, a dobré izolační vlastnosti. Dále zvažte také možné riziko alergických reakcí na materiál matrace, a to, nakolik se v ní mohou množit roztoči či plísně. Roli hraje i údržba matrace a pochopitelně také její cena.

Následuje stručný přehled nejčastějších typů matrací a jejich vlastností:

Molitanová matrace

 • Tento typ matrace byl v minulosti velmi rozšířený. Běžná molitanová matrace je však příliš měkká. Není prodyšná, takže vzduch nemůže dostatečně cirkulovat a dítě se může na matraci zapotit a přehřát.
 • Výhodou matrace je velmi nízká cena a možnost ji prát v pračce.
 • Běžnou molitanovou matraci lze doporučit jen na výjimečné přespání (např. na chatě, kam příliš často nejezdíte).
 • Molitanové matrace, neboli matrace z PUR pěny, se však liší kvalitou, kterou určuje hustota pěny. Čím je toto číslo vyšší, tím je materiál kvalitnější (a úměrně tomu pochopitelně dražší).

Matrace z viscoelastické pěny

 • Tento materiál se někdy nazývá také líná nebo paměťová pěna. Svou tuhost upravuje podle tlaku a tepla lidského těla, které na ní leží.
 • Je vzdušná, lehká a přitom pevná a tvarově stálá.
 • Vhodnější bude však pro starší děti a dospělé, protože menší děti v postýlce často trénují zvedání se a následně stoj, což není na tomto povrchu příliš praktické.

Matrace ze studené pěny

 • Tato matrace je velmi pružná, prodyšná a tvarově stálá.
 • Většinou se používá do matrací sendvičového typu, v nichž se kombinuje s dalším materiálem (nejčastěji s paměťovou pěnou).

Pružinová matrace

 • Pružinové matrace, hojně užívané zejména v minulosti, mají dobrou prodyšnost a poměrně dobře odvětrávají vlhkost. Velmi obtížně se však udržují, a mohou se v nich množit roztoči.
 • Pro nejmenší děti nejsou příliš vhodné, protože se nedokáží přizpůsobit tvaru jejich těla a poskytnout jim tak optimální podporu páteře.

Kokosová matrace

 • Je prodyšná a dobře větrá, má dobré izolační vlastnosti. Je vyrobena z přírodního materiálu, takže neobsahuje toxické látky, které by se z ní mohly uvolňovat. Je ekologická, hypoalergenní a nemnoží se v ní roztoči.
 • Tato matrace je značně tvrdá. Není pružná, takže se může po čase používání proležet. Problematická je její údržba – pokud navlhne nebo se jinak znečistí, lze ji jen obtížně vyčistit.

Kokosová matrace dobře poslouží v kombinaci s jiným materiálem:

Kokos–pohanka

 • Pohanka je materiál velmi vhodný pro revmatiky (což v případě dětí naštěstí obvykle nehrozí). Je vzdušná, hypoalergenní a dobře odvádí vlhkost. Nemnoží se v ní roztoči.
 • Pohanka je – stejně jako kokos – obtížně čistitelná.
 • Protože je sama o sobě měkčí, hodí se pro odrostlejší děti, nebo právě do kombinace s dalším materiálem.

Kokos–molitan

 • Středně tvrdá matrace, která je dostatečně pružná, aby se přizpůsobila hmotnosti dítěte. Díky kokosové vrstvě je prodyšná.

Sendvič latex–kokos–latex

 • Obdobně jako u předchozí varianty není tolik tvrdá jako samotný kokos a díky prostřední vrstvě dobře větrá.
 • Latexová pěna – jedná se o komfortní a měkký materiál, který v tomto případě vyztužuje kokosová vrstva.
 • Ve výjimečných případech se může u některých osob vyskytnout alergie na latex.

Kombinované matrace, které se skládají z několika vrstev, mohou využívat kladné vlastnosti jednotlivých materiálů a zároveň potlačovat jejich zápory, které by se projevovaly při užívání matrace vyrobené z jediného materiálu. V případě tohoto typu matrací je však nesmírně důležité pořídit kvalitní výrobek, jehož jednotlivé vrstvy nejsou spojovány lepidlem, které by bylo zdravotně závadné a uvolňovaly se z něj chemické látky, které by se dostávaly do dětského organismu.

Hygienické používání matrace, snadnější údržbu a zvýšení délky její trvanlivosti, zajistí chránič matrace. Ten zabraňuje vlhkosti a nečistotám, aby pronikaly do matrace. Vhodný je takový typ, který má vrchní vrstvu bavlněnou a teprve pod ní se nachází nepropustná vrstva. Tím je zaručeno, že vlhkost se nedostane do spodních vrstev matrace, ale zároveň dítě nebude ležet přímo na nepropustné vrstvě, kvůli které by se nadměrně potilo a zapařilo.

Matraci čas od času otáčejte, abyste zabránili vytváření proleželých míst. Občas ji můžete vysát a nechat chvíli vyvětrat. Důležitý je také prodyšný rošt, na nějž se matrace umístí – mimo jiné podporuje cirkulaci vzduchu a odvádí vlhkost

Pro malé děti nejsou vhodné zónové matrace (ty se hodí pro dospělé, kteří díky nim mají různé typy povrchů pod různými částmi těla – například jinou pod páteří, jinou pod hlavou a šíjí) – dětské tělíčko jednak roste, takže se jeho rozložení na povrchu matrace mění, jednak v postýlce během spánku často „cestuje“, takže by se střídavě nacházelo v různých zónách matrace. Plocha by tedy měla být celistvá, nevhodné jsou také jakékoli výstupky na matraci.

Už máte mezi typy matrací svého favorita? Podle vašich preferencí vyberte několik „finalistů“, o kterých si zjistěte podrobné informace (na stránkách prodejce specializujícího se na sortiment postelí a matrací či dětského zboží). V ideálním případě využijte možnost „osahat“ si matraci v reálu v kamenném obchodě, a pokud stále váháte, nechte si poradit od odborníka.

Diskuze

Přidat komentář k článku Jak vybrat matraci do dětské postýlky

Napište nám