Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Jak zabavit děti doma

„Teď na tebe nemám čas, musím vařit.“ Tuto větu můžete klidně ze svého slovníku vypustit. Domácí činnosti nemusíte rozdělovat na práci a zábavu a můžete je hravou formou provádět společně s dětmi.

Jak zabavit děti doma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Děti milují trávit maximum času venku. Ne vždy to ale okolnosti dovolují, navíc se někdy potřebujete věnovat i jiným činnostem než hraní s vašimi ratolestmi, například domácím pracím. Někteří rodiče mají pocit, že správná péče o děti spočívá v tom, že by měli co nejvíce dne strávit společnými aktivitami – hraním a různými tvůrčími činnostmi, které budou dítě co nejvíce rozvíjet a cítí se provinile, pokud z tohoto času ukrajují chvíle, kdy třeba vaří či uklízí. Nebo nechávají tyto práce na čas, kdy dítko spí, čímž se ochuzují o vlastní odpočinek a prostor, který by mohli mít vyhrazený na ničím nerušené chvíle s partnerem. 

Přiměřeně k věku a schopnostem vašich ratolestí můžete trávit společný čas i domácími pracemi. Pro děti to bývá jako malé dobrodružství, když se smějí účastnit „dospěláckých“ aktivit. Navíc se tak seznamují s činnostmi, které zajišťují fungování domácnosti, a zjišťují tak, že nic doma se nedělá „samo“ (jak si dodnes myslí i někteří dospělí), a navíc tak dítko postupně vedete dítě k samostatnosti.

Mějte s dětmi trpělivost. Je jasné, že z počátku z jejich „pomoci“ vzejde patrně víc škody než užitku. Vyhraďte si na společnou činnost více času, než kdybyste ji dělali sami. Klidně to může být na úkor času, který byste jinak věnovali hraní s dětmi s hračkami, protože pro ně to je to úplně stejně zábavné, a vy tak můžete spojit příjemné s užitečným. Společné chvíle vás dětmi ještě více sblíží. Neodhánějte je, když vám chtějí pomáhat. Děti velice rychle odrostou a možná budou mít brzy jiné zájmy, než trávení času s rodiči. Na tyto společné okamžiky budete jistě s láskou vzpomínat, užijte si je proto na maximum a nad trochou rozsypané mouky či rozlité vody se prostě povzneste.

Pár tipů na společné aktivity:

  • vaření a pečení
  • prostírání stolu a úklid nádobí do/z myčky
  • vysávání a mytí podlahy
  • leštění zrcadel a oken
  • třídění prádla – po převlečení na čisté/špinavé, podle barev do koše na prádlo, do pračky, věšení vypraného, skládání prádla a uklízení kolíčků
  • zalévání květin, práce na zahrádce
  • péče o domácí mazlíčky – péče o srst (česání, kartáčování), krmení, hraní (házení míčku), venčení

Diskuze

Přidat komentář k článku Jak zabavit děti doma

Napište nám