Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

K čemu je autosedačka? A jak vybrat tu správnou?

Správně vybraná autosedačka zajistí každému malému pasažérovi pohodlí a především bezpečí nejen v případě nehody, je tedy důležité věnovat jejímu výběru dostatek času. Zjistěte s námi, na čem se při výběru autosedačky zaměřit.

K čemu je autosedačka? A jak vybrat tu správnou?

 

 

 

 

 

 

Proč vlastně potřebujeme autosedačku?

Pokud malé dítě jede v autě nepřipoutané, nemá žádnou ochranu, protože bezpečnostní pásy jsou na něj ještě příliš vysoko a nijak by ho v případě nehody nezachránily, často by naopak ještě ublížily. Autosedačka je tedy jedinou ochranou dítěte v autě, která je skutečně funkční. Pokud je dítě v autosedačce, máte také jistotu, že se mu nic nestane, že sedí stabilně na jednom místě…

Při nehodách jsou děti často při nárazu vymrštěny do sedačky před sebou, do řadicí páky, přístrojové desky, do skla anebo přímo ven z auta. Autosedačky tomu zabrání.

 

Účinnost a nutnost autosedaček skvěle ilustrují tato videa:

Dítě bez autosedačky:

Bez autosedačky při bočním nárazu:

Podsedák jako alternativa?

Podsedák se vám může jevit jako levnější alternativa autosedačky, tato varianta ovšem nezajistí dítěti stejnou bezpečnost v případě autonehody. Podsedák není pevně upevněn k autu a v případě nárazu se proto posouvá spolu s dítětem a tím mění jeho výšku vzhledem k bezpečnostnímu pásu, zároveň také dítěti neposkytuje žádnou ochranu v případě bočního nárazu. Konkrétně zde:

Dítě na podsedáku:

 

Pro srovnání video s dítětem v autosedačce:

Jak vybrat tu správnou autosedačku?

Při výběru autosedačky je důležité brát v potaz především věk dítěte, jeho hmotnost, typ vozidla a také to, zda chceme rostoucí autosedačku anebo ne. Je důležité si vždy vybírat pouze autosedačky, které splňují bezpečnostní standardy a mají i příslušné certifikáty, které jejich bezpečnost a kvalitu potvrzují (konkrétně jde o označení ECE R44 nebo i-Size neboli ECE R129). Většina dnes prodávaných autosedaček má tato označení automaticky, a pokud ne, neváhejte a zeptejte se na to prodávajícího.

Skupiny autosedaček:

 • skupina 0 : od narození do 10 kg přibližně do 1 roku
 • skupina 0+ : od narození do 13 kg, přibližně do 12 až 18 měsíců
 • skupina I: od 9 do 18 kg, přibližně od 1 roku do 4 let
 • skupina II: od 15 do 25 kg, od 3 do 7 let
 • skupina III: od 22 do 36 kg, od 6 let do 12 let

Důležitým krokem při výběru autosedačky je správná váhová kategorie.

Základní rozdělení autosedaček dle váhové kategorie:

 

Autosedačku z váhové kategorie 0-13kg do auta upevňujeme vždy proti směru jízdy, je možné jí použít jak na předním sedadle na místě spolujezdce, tak i na zadních sedadlech. Používání dětské autosedačky při jízdě s dětmi je dle zákona povinné, to znamená, že i pokud jedete na krátkou vzdálenost, nízkou rychlostí atp., vždy musíte mít dítě v autosedačce.

Sedačka se upevňuje

 • pomocí bezpečnostního pásu auta – bezpečnostní pás vedeme nejprve přes sedačku, v oblasti nožiček dítěte protáhneme pás příslušnými úchyty nebo připravenými oky, zacvakneme zámek pásu a pás utáhneme. Poté vedeme bezpečnostní pás přes zádovou část autosedačky, protáhneme opět příslušným úchytem anebo okem a pás utáhneme. Nastavíme madlo do správné cestovní polohy a sedačku zkontrolujeme.
 • bází připevněnou bezpečnostním pásem
 • systémem ISOFIX: Dle nových evropských předpisů musí mít všechny nové konstrukce vozidel od února 2006 připraveny na dvou sedadlech kotevní body pro systém ISOFIX. Od února 2011 musí být těmito body vybaveny všechny expedované automobily.  Systém ISOFIX se skládá ze dvou částí:
 • První část, kterou tvoří malé kovové háčky či podkůvky ve tvaru U je umístěna v automobilu mezi sedákem a opěradlem sedačky.
 • Druhá část je umístěna na spodní straně autosedačky.

Při instalaci autosedačky se obě části spojí a vytvoří tak pevnou a bezpečnou základnu pro sezení dítěte v autě. 

ISOFIX autosedačky se vyrábějí ve všech váhových kategoriích. Systém, který zásadním způsobem zvyšuje komfort i bezpečí při cestování, tak můžete využívat od narození dítěte až cca do jeho dvanácti let.

Nezapomeňte, že při připevnění autosedačky proti směru jízdy je nutné mít vypnutý airbag.

Nejčastějšími chybami při připevňování vajíčka jsou:

 • sklopené madlo, tedy madlo nepřipravené do cestovní polohy
 • špatně připoutaná sedačka tak, že v případě nárazu dítě nechrání
 • snaha instalovat sedačku po směru jízdy
 • popruhy příliš vysoko anebo příliš nízko

 

 Instalaci autosedačky raději věnujte více času a skutečně udělejte vše tak, jak se píše v návodu. Každý detail je důležitý.

Autosedačky z této kategorie se nejprve poutají stejně jako autosedačka 0-13kg, tedy proti směru jízdy, jsou tedy vhodné pro rodiče, kteří chtějí své děti vozit proti směru jízdy co nejdéle. Když vaše dítko dosáhne hmotnosti 9-13kg, tak se autosedačka pouze přetočí po směru jízdy. Dejte si však pozor na délku bezpečnostního pásu ve vašem voze, některé jsou nedostatečně dlouhé na připoutání do protisměru. Proto když si autosedačku vybíráte, zjistěte anebo si rovnou vyzkoušejte připevnění autosedačky na všechna sedadla ve vašem autě, kde je předpoklad, že jí budete vozit. Tyto autosedačky většinou nabízejí vylepšenou boční ochranu, která lépe absorbuje případnou energii nárazu a lépe tak chrání zranitelné části těla dítěte jako je například krk. Zároveň také působí jako jakýsi štít proti případným úlomkům čehokoli při autonehodě.

Sedačky v této skupině jsou klasické autosedačky, které se zatím ještě stále poutají po směru jízdy na zadní sedadlo auta, v nejbližší době je ale pravděpodobné, že se také začnou poutat proti směru jízdy. Okamžik přesunu ze skupiny 0 – 13kg na kategorii 9 – 18kg by měl být ve chvíli, kdy již není hlavička dítěte v zákrytu vajíčka a vaše děťátko již umí samo sedět. Sedačka by měla být vždy polohovací s možností připoutání 5 bodovým pásem nebo ochranným bezpečnostním pultíkem. Na trhu jsou autosedačky s možností připevnění 3 bodovým bezpečnostním pásem auta nebo pomocí systému isofix. Autosedačky je možno polohovat u většiny autosedaček do 5 poloh. Vždy záleží na výrobci.

Autosedačky z této kategorie jsou vybaveny pětibodovými bezpečnostními pásy s regulací výšky do několika poloh, a proto může autosedačka růst spolu s dítětem. Tyto sedačky jsou většinou vybaveny pohodlnými měkkými chrániči, které jsou součástí pásů a zajišťují správnou ochranu a jsou i příjemné zároveň. Samotné sedadlo můžete nastavit do několika poloh k sezení nebo spaní. U této skupiny dávejte pozor na dostatečnou možnost polohování a šíři autosedačky.

Váhová kategorie 9-36 kg je neprodávanější a nejpoužívanější na trhu, jedná se o univerzální kategorii. Upevnění Vašeho dítěte v autosedačce je pomocí 5 bodového pásu nebo pomocí ochranného pultíku, který je nejvíce bezpečný. Tuto autosedačku lze připevnit do auta pomocí autopásu nebo pomocí systému isofix.

Jedná se o klasické sedačky umisťované na zadní sedadlo po směru jízdy. Tato váhová kategorie je již bez vnitřních pásů. Vaše dítě se do autosedačky poutá 3 bodovým bezpečnostním pásem auta. I tuto váhovou kategorii lze poutat jen pomocí auto pásu přes dítě, nebo sufixem a auto pásem přes dítě zároveň. Bezpečné jsou ale pouze ty, které mají zadní opěradlo a opěrku pro hlavu dítěte, tedy nikoli tzv. podsedák (viz video výše).

Dalším důležitým faktorem při výběru autosedaček je také pohodlí dítěte

Uvědomte si, že vaše dítě v autosedačce bude trávit dlouhé hodiny, aniž by se mohlo nějak výrazně pohybovat, je proto důležité věnovat pozornost kvalitě polstrování sedačky, ale i pohodlnosti při výhleu z okna automobilu.

Shrnutí, na co všechno se zaměřit:

 

 • Váha, výška, věk dítěte
 • Vyzkoušejte si jí ve vlastním automobilu
 • Délka bezpečnostních pásů, zda je dostatečná
 • Zkontrolujte, zda se autosedačka vejde prostorově- přední sedadlo nesmí být omezeno v posunu vzad a bránit tak případně řidiči v bezpečném sezení
 • Ověřte si, zda podlaha automobilu umožňuje použití podpěrné nohy (pokud je jí sedačka vybavena)
 • Ověřte si, zda byla sedačka homologována a že má odpovídající označení. Pokud jej nemůžete najít, ptejte se prodávajícího
 • Rozmyslete si nákup již použité autosedačky, nemůžete si být jistí stavem vnitřní části sedačky a tedy její bezpečností pro dítě. Některá poškození způsobená autonehodou nemusí být na první pohled vidět, ale mohou mít zásadní vliv na funkčnost autosedačky
 • V případě, že kupujete sedačku se systémem isofix, ujistěte se, že je univerzální. Jestliže tomu tak není, ověřte si, že je kompatibilní s vaším automobilem. Seznam těchto automobilů by měl být k dispozici u výrobce i prodejce a dá se také vyhledat na webových stránkách výrobce
 • Univerzální modely musejí být vybaveny třetím úchytem určeným k omezení rotace sedačky v případě čelního nárazu. Některé typy vozidel mají tento úchyt řešený nestandardně, a proto vyžadují použití sedačky určené pro konkrétní typ automobilu
 • pohodlný výhled z okna, příjemné polstrování
 • Jednoduchost instalace
 • Snadná pratelnost potahů
 • Jasné pokyny a návod

 

Ujistěte se, že víte vše o autosedačce, kterou si chcete pořídit, pokud ne, neváhejte se ptát, jedná se o skutečně důležitý bezpečnostní prvek. Vaše dítě bude autosedačku pravděpodobně potřebovat až cca do 12 let, promyslete si tedy váš výběr pečlivě.

 

 

 

 


 

 

  

Diskuze

Přidat komentář k článku K čemu je autosedačka? A jak vybrat tu správnou?

Napište nám