Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Kdy už tam budem? aneb Jak zvládnout cestování s dětmi v autě

Na cestování autem je skvělé, že jste při něm zcela svými pány, můžete vyrazit na cestu, kdykoli chcete, kdykoli můžete dělat přestávky, máte k dispozici dostatek úložného prostoru a nemusíte řešit interakce se spolucestujícími (ať už třeba okolí ruší vaše dítko, které například kvůli nadměrným podnětům nemůže usnout, i když je unavené; či máte naopak obavy z toho, že by vaše hlučící nebo plačící ratolesti mohly obtěžovat lidi kolem vás).

Kdy už tam budem? aneb Jak zvládnout cestování s dětmi v autě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To je řada důvodů, proč je pro cestování s dětmi auto vhodným dopravním prostředkem. Pochopitelně má ale i svá úskalí, jako třeba právě možný nedostatek podnětů, a nemožnost se během cesty volně pohybovat. Děti se mohou začít nudit, být mrzuté a ve vozidle vzniká hustá atmosféra, která je nejen nepříjemná, ale může i snižovat soustředění řidiče na dopraví situaci, což by mohlo být v důsledku i velmi nebezpečné.

Cestování s dětmi vám však může zpříjemnit a usnadnit řádné plánování a příprava, a také řada praktických pomocníků:

 • Samozřejmostí je umístění dítěte do bezpečné autosedačky, která odpovídá jeho výšce a hmotnosti. Děťátko by mělo být oblečeno především pohodlně, nejlépe do přírodních materiálů, v nichž se nebude nadměrně potit.
 • Pro ještě větší pohodlí dítěte a snížení rizika jeho přehřátí můžete využít příjemné vložku do autosedačky typu vajíčko či potah na autosedačku vyšší třídy. Existují i vysloveně chladící varianty do letního počasí.
 • Chránič sedadla pod autosedačku zabraňuje poškození potahu sedadla, ochrání ho před okopáním i zašpiněním zbytky jídla nebo pití. Potah je vyroben z protiskluzového materiálu a je navržen tak, aby se vešel mezi pásy automobilu. Čistit ho lze jednoduše pomocí suchého nebo mírně vlhkého hadříku.
 • Nemáte-li v autě tónovaná skla, vaše děti velmi ocení sluneční clony, které zabraňují nepříjemnému slunečnímu svitu, a zároveň dítě zabaví pěkným obrázkem.
 • Na delší cesty, při nichž je pravděpodobné, že dítko usne, se jako doplněk vyšších tříd autosedaček či podsedáků hodí opěrka hlavy, která zajistí pohodlnou a bezpečnou polohu, ze které po probuzení nebude dítě bolet za krkem.
 • Jak známo, děti mají zvláštní schopnost přivádět rodiče k šílenství tím, že neustále chtějí něco podat, zejména v situacích, kdy mají dlouhou chvíli, což může nastat právě při cestování autem. Abyste se nemuseli permanentně otáčet a natahovat se s žádanými předměty k zadním sedadlům (což – pokud jede s dítětem nebo dětmi pouze jeden dospělý bez spolujezdce – není vůbec ani proveditelné), a aby se děti mohly obsloužit samy podle vlastních potřeb, pořiďte jim organizér na sedadlo, do nějž se pohodlně vejde vše, co během cesty mohou potřebovat. Zároveň slouží jako ochrana předního sedadla před okopáním a zašpiněním. Součástí některých organizérů je i obal na tablet, díky kterému může dítě sledovat své oblíbené pohádky a lépe se tak zabavit při dlouhém cestování.
 • Využít lze také organizér typu box, který je rozdělený na praktické přihrádky, ve kterých se lze snadno orientovat. Hodí se na hračky, knížky i další nezbytnosti, jako jsou třeba vlhčené ubrousky a kapesníčky.
 • Praktický je také držák na pití, pokud není přímo součástí autosedačky, kterou máte. Lze ho pomocí přísavky umístit na okénko vedle dítěte nebo sedadlo před ním, aby mělo lahvičku vždy na dosah.
 • Máte-li ještě velmi malé děťátko a musíte ho nechat během cesty samotné na zadním sedadle v autosedačce, využijete zpětné zrcátko, díky němuž na dítko dobře vidíte a můžete ho kdykoli zkontrolovat, aniž byste si ukroutili hlavu.
 • Malým dětem je vhodné dávat na cestu hračky, které mají klip (totéž platí pro dudlík, pokud ho děťátko používá) a lze je připevnit například k autosedačce, aby dítku nemohly zapadnout pod sedadlo, kam během jízdy nemůže nikdo dosáhnout.
 • Dětem, které fascinuje řízení, můžete pořídit dětský volant – nápaditou a kreativní hračku, která vaši ratolest jistě zaujme a skvěle zabaví (je vhodná již od 1 roku věku).
 • Vedle hraček a knížek pro zkrácení dlouhé chvíle můžete vzít také například magnetickou tabulku, na kterou mohou děti kreslit, aniž by počmáraly interiér auta. Můžete si také pouštět různé písničky či audioknihy, či si zpívat společně nebo hrát různé slovní hry (zejména s většími dětmi).
 • Důležitým vybavením je spolu s pitím také svačinka, která zažene hlad (a ideálně je zvolená tak, aby příliš nedrobila a nemazala se, a dítě se s ní nedusilo – malé děti z bezpečnostních důvodů nenechte v autě jíst, pokud nesedíte přímo vedle nich, a nemohli byste zasáhnout, pokud by jim zaskočilo).
 • Čeká-li vás dlouhá cesta, zvažte možnost jet navečer či v době odpoledního spánku dítěte, aby alespoň část cesty prospalo.
 • Pokuste se chystat na cestu a balit s dostatečným předstihem, je-li to možné. Výrazně tak snížíte riziko, že výlet či dovolená začne hekticky a se špatnou náladou, která by se v mžiku rozšířila na všechny členy rodiny, a vy byste si tak zbytečně kazili společné chvíle, které by měly být především pohodové.

Diskuze

Přidat komentář k článku Kdy už tam budem? aneb Jak zvládnout cestování s dětmi v autě

Napište nám