Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Krmení veselé, hravé a praktické

Většina z nás má jídlo spojené s příjemnými pocity – rádi si dopřáváme chutné pokrmy, zkoušíme neobvyklá spojení různých surovin, poznáváme světovou kuchyni. První seznamování s jídlem u malých dětí ale někdy tak idylické nebývá. Některé děti zpočátku špatně přibývají na váze, jedí málo a některé druhy potravin odmítají. Jak si toto období co nejvíc ulehčit a zpříjemnit sobě i dítěti?

Krmení veselé, hravé a praktické

Novorozenec a první měsíce života

V prvních měsících se miminko krmí jen mateřským, popřípadě umělým mlékem, takže si na nějaké experimentování s jídlem budete muset ještě počkat. Pokud se v tomto období potýkáte s problémy spojenými s kojením či přijímáním potravy dítěte obecně, je nejlepší, když se co nejdříve obrátíte na odborníka – laktační poradkyni či pediatra.

Jestliže není možné miminko kojit, nebo je nutné ho dokrmovat, budete potřebovat kojenecké lahvičky. Pro ty, kteří nevyhledávají plastové výrobky, jsou na trhu také skleněné typy. Obojí je možno vyvařovat horkou vodou, nebo pro jejich čištění využít speciální sterilizátory – buď elektrické či na použití v mikrovlnné troubě.

Chcete-li si ušetřit například noční přípravu mléka a mít předem nachystanou láhev o správné teplotě, existují speciální ohřívače. Vyrábějí se i cestovní varianty do auta, nebo můžete využít alespoň termoobal na lahvičku, aby mléko (či později jiný druh nápoje) tak rychle nevystydlo.

Období od 4.–6. měsíce

Někdy v období mezi čtvrtým a šestým měsícem věku dítěte (o optimální době se poraďte s pediatrem) přichází čas příkrmů. Nyní budete vaše děťátko postupně seznamovat s novými potravinami a chutěmi. Aby to bylo seznamování co nejvíce příjemné, veselé a pro rodiče i praktické, můžete využít celou řadu pomocníků, kteří vám toto období co nejvíce usnadní.

V tomto věku ještě zdaleka ne všechny děti umějí samy vzpřímeně sedět, proto je základem polohovatelná jídelní židlička, do které je můžete na čas krmení umístit, případně i zajistit pásy, aby vám dítko nevypadlo. V případě nouze můžete použít také autosedačku-vajíčko, ale ta je podstatně hůře omyvatelná (což je vlastnost, která při prvních krmicích pokusech bude klíčová).

Co určitě vaše děťátko ocení, je pěkná jídelní nádobka s veselým obrázkem. Zprvu využijete spíše hlubší misku, protože první příkrmy mívají řidší konzistenci, později také talířek. Některé typy mají předěly, díky nimž můžete servírovat různé potraviny, aniž by se nechtěně smíchaly. Hezký obrázek na dně bývá skvělou motivací pro dítě – když jídlo sní, může si barevný motiv prohlédnout (můžete to ještě doplnit vyprávěním krátkého příběhu, v němž například opička uvízla pod hromadou kamenů – v praxi třeba těstovin – které je potřeba nabrat bagrem (= lžící) a naložit do nákladního auta (pusy)).

Vás jako rodiče budou na nádobí zajímat také další vlastnosti, než jen pouze hezký design – zvažte, zda ho budete chtít například umývat v myčce, dávat do mikrovlnné trouby atd. (protože ne všechny typy lze automaticky takto použít).

Ke krmení budete samozřejmě potřebovat také příbor – zpočátku vystačíte se lžičkou (raději se dvěma, protože většina dětí, i těch nejmenších, si ráda při krmení drží lžičku vlastní, později se s ní zkouší nakrmit i sama). Některé typy mají dokonce zabudovaný teplotní senzor pro okamžitou kontrolu toho, zda není pokrm příliš horký, aby se vaše dítko nespálilo.

Hezkým a zároveň praktickým doplňkem při stolování je také prostírání. Díky snadné údržbě  ho jednoduše otřete a bude hned připraveno k dalšímu použití. Na jeho neklouzavém povrchu bude nádobí během jídla dobře držet, aniž by hrozilo riziko převrhnutí.

Dalším nerozlučným společníkem prvních jídelních pokusů je bryndák, který minimalizuje potřísnění dětského oblečení během jídla. K dostání jsou – vedle klasických verzí – také speciální zástěrky, které jsou opatřené dlouhými rukávy, takže vaše děťátko zůstane i v období, kdy se bude učit se nakrmit samo, bez ušpiněného oblečení.

Přípravu jídla si můžete velice usnadnit speciálním kuchyňským spotřebičem – v nabídce jsou multifunkční přístroje, které kombinují šetrné vaření v páře (díky němuž si jídlo zachovává více živin) a mixér, který příkrm promění v hladké pyré, jež se bude děťátku dobře konzumovat.

V této době se také většinou dítě, i bývá-li ještě nadále kojeno, začíná seznamovat i s jinými tekutinami než s mlékem. Proto přicházejí na řadu různé netekoucí lahvičky a hrnečky, díky nimž se postupně učí samostatně pít, aniž by při tom docházelo k potopě.

Jídlo na cestách

Když budete s děťátkem cestovat, a je jedno, jestli to bude dlouhá rodinná dovolená nebo krátký výlet na hřiště, budete potřebovat boxy na přepravu jídla. Zdravá svačinka přijde vhod i v situaci, kdy je nutno dítě zabavit, aby vydrželo alespoň chvilku v klidu (například v dopravním prostředku či v čekárně u lékaře).

Zejména při pobytu mimo domov, kde nemáte okamžitý přístup k tekoucí vodě, oceníte vlhčené ubrousky. Ty se hodí nejen při přebalování, ale také na otírání rukou i obličeje před a po jídle. Některé mají dokonce desinfekční účinky.

Pokrmy na cesty si můžete buď připravit sami podle vlastní fantazie a chuti, nebo využít možnost zakoupení již hotových jídel ve skleničkách. Například značka Rudolfs nabízí ovocné i maso-zeleninové varianty v BIO kvalitě a bez přidaných barviv, cukrů, zahušťovadel a konzervačních látek. Proto je skvělou alternativou domácí stravy nejen v situacích, kdy jste na cestách, ale i tehdy, když si chcete na chvíli odpočinout od vaření.

Diskuze

Přidat komentář k článku Krmení veselé, hravé a praktické

Napište nám