Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Která jídelní židlička je ta pravá?

Dřevěnou, plastovou, s bezpečnostními pásy nebo bez, rozkládací anebo raději ne? Na co všechno je dobré se zaměřit při výběru jídelní židličky?

Která jídelní židlička je ta pravá?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Není radno nechávat výběr jídelní židličky náhodě, protože vaše dítě v ní bude pravděpodobně trávit velké množství času a je proto důležité, aby mu byla židlička nejen pohodlná, ale také aby byla bezpečná a jako bonus může také ladit k interiéru. Na co se tedy při výběru jídelní židličky zaměřit?

Bezpečí dětí vždy až na prvním místě!

U jídelních židliček je nejdůležitější stránkou stránka bezpečí, zaměříme se tedy nejprve na něj…

Vysoké židličky by měly být opatřeny opěradlem v určené minimální výšce, vzdálenost mezi povrchem sedadla a nejvyšším bodem opěradla by měla mít minimálně 250 milimetrů. V opačném případě hrozí, že dítě z židličky vypadne.

Židlička by měla mít boční opěrky anebo nějaký jiný způsob ochrany z boku, aby dítě z židličky při jídle nevypadlo. Nebudeme si myslet, že každé dítě při jídle nehybně sedí, tento ochranný prvek je tedy skutečně důležitý.

Zkontrolujte také bezpečnostní pás židličky, měl by být pevně přichycen k její konstrukci. Zároveň by jeho uzávěr měl s rezervou odolat proti otevření dítětem a měl by být vyroben tak, aby na něm nebylo možné vytvořit smyčku. Pokud přemýšlíte, zda je na židličce potřeba mít pásy, volba je samozřejmě na vás, záleží na věku a povaze vašeho dítěte a také na tom, zda ho někdy, byť jen na okamžik necháváte v židličce samotné. Jeden ochranný prvek navíc ale rozhodně neuškodí.

Ostré rohy a hrany na židličce musí být skryté a/-nebo zaoblené.

Mezinožní pás mezi sedadlem a pevným držákem anebo stolečkem by měl být široký alespoň 20 milimetrů, aby dítě nemohlo ze sedačky vyklouznout.

Projděte si celý povrch židličky, zda na ní někde nejsou nějaké malé otvory, do kterých by mohlo dítě strkat prsty (a věřte, že by je tam strkalo určitě) a způsobit si tak nějaký úraz.

Každá jídelní židlička musí být stabilní a v každé chvíli stát na všech opěrných bodech. Není možné, aby se dítě na židličce houpalo a byla tam byť sebemenší pravděpodobnost pádu anebo převrácení.

Zaměřte se i na spojení jednotlivých částí židličky, pokud jsou tam šrouby, neměly by na nich být plastové krytky, které se dají snadno sejmout a dítě by se tedy s nimi mohlo hrát a v horším případě je spolknout či se o šrouby poškrábat.

Materiál

Další důležitou věcí, na kterou se zaměřit je materiál židličky. Pokud je postýlka dřevěná, ujistěte se, že dřevo není poškozeno a nevykazuje žádné stopy napadení hnilobou nebo hmyzem. Zjistěte si také, zda je dřevo případně nějak ošetřeno proti napadení škůdci i hnilobou. Kovové materiály musí být stejně tak odolné proti korozi. Ať už na jakémkoli materiálu, barva musí být odolná proti poškrábání a samozřejmě také nesmí být toxická.

Rozkládací?

Pro větší bezpečnost dejte přednost židličkám, které nejsou rozkládací. U rozkládacích židliček jsou při jejich skládání a rozkládání přístupná místa sevření a případných úrazů pro ruce a prsty dětí. Pokud přeci jen máte takovou židličku, třeba kvůli její praktické velikosti ve složeném stavu, manipulujte s ní vždy, když je dítě mimo váš dosah a ukládejte ji tam, kde na ní dítě nedosáhne a nebude mít touhu si jí samo poskládat.

Nebojte, výběr židličky není v praxi až taková věda, je jenom důležité vědět na co se zaměřit a nenechat nic náhodě. Vždyť jde o zdraví a bezpečí našich dětí!

Dětské židličky jsou určeny pro děti, které umí sedět až do věku cca 3 let a slouží pouze ke krmení dětí. Vždy používejte bezpečnostní pásy, navykněte sebe i své dítě na zapínání pásů ihned po dosednutí do sedačky. Pokud dítě sedí v židličce, buďte vždy v jeho blízkosti a dejte pozor, aby si v jeho blízkosti nehráli další děti anebo třeba psi, kteří by v zápalu hry mohli židličku shodit.

 

 

 

Diskuze

Přidat komentář k článku Která jídelní židlička je ta pravá?

Napište nám