Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Mikuláš – má cenu strašit děti? Nebo raději ne

Co nevidět přijde pátý prosinec a s ním i Mikuláš se svým doprovodem. Sami máte nejspíš na tohle období řadu nostalgických vzpomínek z vlastního dětství a rádi byste je zprostředkovali i svým dětem. Kolem tohoto data se chystá celá řada různých akcí, včetně mikulášské nadílky ve školce, kulturních programů, a mnoho lidí má ve zvyku zvát si Mikuláše také přímo k sobě domů. Na Mikuláše nejspíš narazíte dokonce i v nákupních centrech a na ulici. Jak k těmto událostem přistupovat, aby si z nich děti odnášely pěkné, slavnostní zážitky, snad i nějaké to poučení a nikoli trauma z příliš strašidelného čerta, který řádil – téměř doslova – jak utržený ze řetězu? Zde je několik tipů, na co se zaměřit:

Mikuláš – má cenu strašit děti? Nebo raději ne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štěstí přeje připraveným

Základem je si předem promyslet, co od této události očekáváte a naplánovat její průběh. Pokud přípravy podceníte a budete vše nechávat na poslední chvíli, může se vám stát, že budete „za pět minut dvanáct“ lovit přiopilého Mikuláše s napůl odlepeným vousem, který právě odchází od sousedů. Děti si z takové nadílky jen těžko odnesou hezký zážitek.

Ohledy na osobnost dítěte

Ačkoli zvyklosti ve vaší rodině mohou být jakékoli, měli byste mít vždy v první řadě na mysli povahu a míru ne/bojácnosti vašeho dítěte a neměli byste takzvaně „tlačit na pilu“ a nutit ho chodit například na mikulášskou zábavu, i když víte, že je velmi ostýchavé a nemá daleko k záchvatům paniky z neznámých lidí (aniž by museli být ve strašidelných kostýmech).

Mikuláš u vás doma?

Dle některých názorů je vhodnější, pokud se s Mikulášem setkají děti na „neutrální půdě“ a nikoli doma. Tam by se měly vždy cítit v bezpečí a přítomnost strašidelných bytostí by mohla tento pocit jistoty narušit.

Reference

Je dobré, pokud víte, co můžete od aktérů mikulášských oslav očekávat. Jde nejen o „věrohodnost“ a herecké schopnosti Mikuláše a jeho společníků (nedbale namaskovaný Mikuláš pod vlivem už byl zmíněn), ale také míru strašidelnosti účinkujících čertů – opět s přihlédnutím k povaze dítěte.

Personalizace

Má-li mít setkání s Mikulášem pro dítě nějaký výchovný účinek, je dobré, pokud má Mikuláš alespoň základní povědomí o daném dítěti – může mít k dispozici poznámky o jeho chování – a v krátké promluvě vyzdvihnout to, co se dítěti v daném roce dařilo, v čem se např. oproti loňskému roku zlepšilo (porovnávat se má jen individuální pokrok, nikdy nepoměřovat se sourozenci či jinými dětmi), a kde má naopak „deficity“ – co by mohlo do příště zlepšit a na čem pracovat. Tyto podklady mohou připravit například rodiče, ale ohodnotit se může i dítě samo.

Jak prožijí vaše děti letošního Mikuláše? Nakolik se budete držet tradic a co si upravíte podle svého? Budou  v nadílce sladkosti? Ovoce? Uhlí? Nebo úplně něco jiného? To je jen a jen na vás. Možná jen stojí za zamyšlení, zda vychovávat své děti všeobecně stylem „nedělej to a to, nebo tě odnese čert,“ podobně jako „nedělej v autobuse rámus, přijde řidič a bude se na tebe zlobit.“ Zvažte spíše zaměření se na rozvoj empatie u dítěte – pravidla nedodržujeme proto, abychom nedostali pokutu či nepřišli do pekla, ale proto, abychom neškodili druhým. nedělali jim, co nám samotným by bylo nepříjemné, kdyby oni dělali nám.

Diskuze

Přidat komentář k článku Mikuláš – má cenu strašit děti? Nebo raději ne

Napište nám