Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Na co dbát při výběru autosedačky?

Ještě před narozením miminka bychom měli pořídit vhodnou autosedačku. Důraz je třeba klást především na bezpečnost dítěte, design by měl být až na druhém místě. Autosedačka tvoří podle pravidel EU povinné vybavení do auta rodin s malými dětmi. Na co se tedy zaměřit, aby naše dítě jezdilo bezpečně?

Na co dbát při výběru autosedačky?

Proč je autosedačka tak důležitá?

Dětská autosedačka má být co nejpevněji připoutaná k automobilu a tím poskytuje ochranu dětí při jakémkoliv nárazu. Pokud byste například vezli dítě v náručí, nemáte šanci jej udržet ani při menším nárazu. To samozřejmě nechce riskovat nikdo z nás. Autosedačka je zkrátka nutnost, jaký typ autosedačky pořídit?  

Jakou autosedačku vybrat?

Dětské autosedačky jsou rozdělené podle věku dítěte. Jednoduše řečeno, dítě potřebuje autosedačku od narození až do té doby, než vyroste nad 150 cm, tedy přibližně do 12 let. Pro nejmenší děti je určené takzvané vajíčko neboli skořepina. Vajíčko je pro děti od narození do 13 kg, tedy přibližně jednoho roku. Výhodou je, že má madlo a dá se snadno přenášet. V některých případech jej lze za pomoci adaptéru připevnit na kočárek, což je velice praktické. V autě se umísťují pouze proti směru jízdy.

Od jednoho roku přibližně do 4 let můžeme pořídit klasickou autosedačku, která se již instaluje po směru jízdy. Pro dítě od 4 let vám již bude stačit sedačka s podsedákem a výškově nastavitelnou opěrkou zad. V současné době jsou velkým trendem autosedačky, které jsou určeny dětem od 9 do 36 kg, tedy lze přeskočit klasickou autosedačku a hned zvolit tento typ, který vydrží opravdu dlouho.

Jaké je rozdělení autosedaček podle ECE skupin?

Autosedačky se rozdělují do samostatných kategorií podle evropských norem. Hlavním ukazatelem je především váha dítěte:

  • ECE skupina – 0 až 10 kg – přibližně do 9 měsíců
  • ECE skupina 0+ do 13 kg, přibližně do 12 měsíců

Tyto typy autosedaček se nazývají skořepiny neboli vajíčka.

  • ECE skupina I – 9 až 18 kg, přibližně od 9 měsíců do 4 let
  • ECE skupina II od 15 do 25 kg je určena pro děti přibližně od 3 do 6 let
  • ECE skupina III od 22 do 36 kg, tedy od 6 do 12 let nebo do výšky 150 cm
  • ECE skupina II a III od 15 do 36 kg, vhodná pro děti od 3 do 12 let, sestává všechny výhody předchozích dvou skupin a bývá velmi často využívána

Vždy vybírejte dětské autosedačky, které mají označení ECE R44 nebo nyní i-Size. Dbejte na to, aby sedačka odpovídala váze i výšce dítěte. Jedině tak zajistíte svému dítěti bezpečí i komfort.

Další důležité informace, které je třeba při výběru autosedačky zvážit

Autosedačky vybíráme nejen podle kvality, ale často také vzhledu. Můžete vsadit na výrazné barvy nebo dát přednost jednoduchosti. Tmavé nebo vícebarevné sedačky jsou praktické v tom, že se tak snadno neušpiní. Neutrální barvy navíc můžete využít pro chlapce i dívky.

Upevnění sedačky v autě můžete zajistit buď systémem ISOFIX, kterým musí být vybaveno auto nebo autosedačka. Je to však velmi komfortně a máte jistotu, že sedačka v autě pevně drží. Nevýhodou je přemísťování sedačky, pokud máte více aut. Další možností je bezpečnostní pár pro dospělé.

Doplňky k autosedačkám

K dětské autosedačce můžete pořídit celou řadu doplňků. Například zrcátka, která jsou velice praktická. Abyste na dítě během jízdy viděli, můžete si jednoduše připevnit na přední sklo zpětné zrcátko, které si nastavíte tak, abyste viděli na dítě. Dále lze zvolit střížky, nánožníky, deky, fusaky, sluneční clony a mnoho dalších.

 

 

Diskuze

Přidat komentář k článku Na co dbát při výběru autosedačky?

Napište nám