Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Nemocné dítě – ihned k doktorovi, nebo léčit doma?

Nemocné dítě je noční můrou každého rodiče. Zejména, když jde o kojence, který ještě nedokáže sám říct, co a kde ho vlastně bolí. Naše pocity při tom často kolidují mezi dvěma extrémy – strachem, že něco zanedbáme, a obavou, abychom při „zbytečné“ návštěvě ordinace nebyli za „hysterické rodiče“ a ještě se při pobytu v čekárně nenakazili nějakou další (a horší) nemocí. Jaké obtíže léčit doma a kdy naopak raději vyrazit k lékaři?

Nemocné dítě – ihned k doktorovi, nebo léčit doma?

 

 

 

 

 

Rýma

S rýmou – zejména u dětí, které začaly navštěvovat školku – se budete bohužel potýkat pravděpodobně často. Rýma s běžným průběhem není onemocnění, kvůli kterému by bylo nutné navštěvovat lékaře.

Důležité je dítěti pravidelně zvlhčovat nosní sliznici mořskou vodou (pro boj s infekční rýmou existuje sprej s mořskou vodou obohacený o měď – Stérimar Cu). Dle věku dítěte můžete podávat nosní kapky, pokud má nos tendenci se ucpávat – je však nutné vždy dodržet předepsané dávkování a neaplikovat sprej déle než týden (hrozí na něj vznik závislosti, které se pak obtížně zbavuje). Můžete také podávat rostlinné kapky, které slouží k naředění hlenu, aby nedošlo k zánětu dutin.

Samozřejmě je také nutné nos odsávat (nejúčinnější je odsávačka, kterou připojíte na vysavač, avšak na trhu je řada odsávaček různých cenových a funkčních úrovních, které dokážou pomoci). Dítě se později naučí smrkat, ale nebojte se k odsávačce i přesto vrátit, trpí-li dítě velmi silnou rýmou, nebo neumí-li zatím smrkat dostatečně efektivně.

Bolest v uchu

U vleklé rýmy, nebo zanedbáním výše uvedených doporučení, může dojít k zánětu středního ucha nebo zánětu dutin. To je u malých dětí poměrně časté onemocnění, kdy infekce pronikne Eustachovou trubicí, která u malých dětí ještě není zcela vyvinutá (je široká a krátká a vede přímo do hltanu, takže se infekce z nosohltanu snadno dostane jejím prostřednictvím do středouší). Tento zánět provázejí silné bolesti a objevuje se také horečka.

Dítěti můžete v první fázi ulevit alespoň podáním léku ke snížení teploty (např. paracetamolu či ibuprofenu), který také tlumí bolest, nebo použitím speciálních ušních kapek. Pokud se stav dítěte nelepší, teplota trvá nebo se zvyšuje na 39 °C a více, je třeba vyhledat odborného lékaře, který určí vhodný postup léčby.

Horečka

Horečka není sama o sobě onemocněním, ale pouze příznakem nemoci, respektive přirozeným obraným mechanismem organismu – díky vyšší teplotě se zrychluje látková výměna a zvyšuje se prokrvení tkání, díky čemuž se obranné buňky rychleji přesunou k místu zánětu a mohou likvidovat původce onemocnění. Proto srážíme až teplotu nad 38 °C (protože vysoká teplota, zvlášť trvá-li dlouho, nadměrně zatěžuje krevní oběh, srdce a dýchání).

Horečka může provázet infekční onemocnění (nejčastěji klasické nachlazení či chřipku), rozšířené dětské nemoci (např. neštovice), může se projevovat také při růstu zubů a někdy také jak vedlejší účinek očkování. Horečka se může objevit i u zdravého dítěte jako důsledek přílišného vystavení horku v letním období (u malých dětí ještě není dostatečně vyvinutá termoregulace, takže se snadno přehřívají). Čím mladší dítě je, tím u něj teplota nastupuje i při lehkém onemocnění rychleji a bývá vyšší než u starších dětí.

Pro sražení horečky můžete použít paracetamol (v dávkách po 6 hodinách) nebo ibuprofen (po 8 hodinách). Pokud horečka neklesá, je možné obě účinné látky kombinovat po čtyřech hodinách – tj. dát jeden typ léku, za čtyři hodiny druhý typ atd. Teplotu lze snižovat také fyzikálně – pomocí zábalů nebo koupelí (obojí ve vlažné, nikoli studené vodě).

Sledujte, jak se horečka u dítěte vyvíjí – i v noci – a zpočátku ji měřte každou hodinu. Po poklesu horečky ji kontrolujte až do odeznění nemoci alespoň 3x denně. Dítěti s vysokou teplotou hrozí dehydratace, proto je důležité mu podávat dostatek tekutin.

Návštěva lékaře je nutná, pokud se horečka objeví u dítěte mladšího tří měsíců. I u starších dětí jdeme k lékaři nejpozději třetí den, pokud horečka stále neklesá. Návštěva lékaře je potřeba také pokud má dítě teplotu přes 39 °C a nelze ji srazit, dítě zvrací, má bolesti, má ztuhlou šíji nebo je hodně mrzuté či naopak apatické.

Průjem a zvracení

S průjmem a/nebo zvracením se často setkáme u běžné tzv. „střevní chřipky“ – ta začíná náhle, během několika hodin a poměrně rychle také odezní. Zvracení doprovází také mnoho dětských nemocí. Některé děti zvrací téměř vždy při horečce a na začátku infekčních onemocnění, při kašli (z důvodu zahlenění), při nadměrném pláči a neklidu.

Při běžném průjmovém onemocnění není třeba podávat zvláštní léky. Obvykle stačí dietní strava. Nenuťte dítě k jídlu a podávejte mu potraviny, které jsou nejšetrnější k zažívání (suché pečivo, vařená rýže, brambory, mrkev, těstoviny, banán, oloupané jablko). Protože dítěti hrozí dehydratace, dbejte na dostatečný příjem tekutin (slabší černý čaj slazený hroznovým cukrem, neperlivé minerálky), vše vychlazené na pokojovou teplotu.

Jako podpůrnou léčbu můžete podávat probiotika, přípravky pro zhuštění stolice a při bolestech břicha kapky proti nadýmání. Bez porady s lékařem nedávejte dítěti silné léky proti bolesti – mohly by zakrýt příznaky např. „zánětu slepého střeva“ (ten signalizuje také na pohmat tuhé břicho). Pokud se ve stolici objeví čerstvá krev, mohlo by se jednat o tzv. „zauzlení střev“. Kombinace nevolností s bolestmi hlavy, ztuhlou šíjí a světloplachostí může signalizovat meningitidu (zápal mozkových blan). Ve všech těchto případech, i když se jedná jen o podezření, vždy vyhledejte ihned lékařskou pomoc.

K lékaři, nebo ne?

Pokud jste stále na pochybách, zda stav dítěte vyžaduje lékařskou prohlídku, můžete zvolit v první fázi alespoň telefonickou konzultaci, při níž se s lékařem poradíte o dalším postupu. Zejména u kojenců do jednoho roku věku je lepší, pokud jsou pod odborným dohledem, byť se jedná o zdánlivou banalitu.

Rovněž v případě, že se blíží víkend, či jiné období, kdy váš pediatr neordinuje, a vám se stav dítěte „nezdá“ je lepší lékaře vyhledat, než pak například o víkendu skončit na pohotovosti. A v případě zdraví rozhodně platí, že raději jít na prohlídku desetkrát „zbytečně“, než jednou něco zanedbat.

Diskuze

Přidat komentář k článku Nemocné dítě – ihned k doktorovi, nebo léčit doma?

Napište nám