Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Nosíme miminka

Nošení dětí bylo lidem vlastní odpradávna, u přírodních národů přetrvává tento způsob přepravy dodnes a ještě i naše praprababičky brávaly své ratolesti v plachetkách s sebou na pole. Přesto se na šátkování v naší kultuře dočasně pozapomnělo. Ještě před pár lety, když vyrazila maminka (nebo dokonce tatínek!) se svým děťátkem v šátku či nosítku, většinou to budilo pozornost okolí (i když obvykle s pozitivními reakcemi).

Nosíme miminka


Dnes už se však nošení miminek i větších děti opět vrací do běžného života, aniž by se nad tím někdo pozastavoval.
A to je dobře, protože nošení je nejen velice praktické, ale pro miminko také přirozené a velice příjemné. Schoulená pozice, ve které se v šátku či nosítku nachází, simuluje jeho polohu v děloze. Děťátko je v těsné blízkosti matky, může vnímat tlukot jejího srdce, jak bylo vždycky zvyklé; její pohyby, vůni i hlas a cítí se tak v bezpečí. Blízký kontakt je nejen sám o sobě uklidňující, ale také se při něm zahřívá a jemně masíruje bříško miminka, což pomáhá proti bolestem způsobeným nadýmáním.

Nošení je vhodný způsob přepravy miminek již od narození (pokud je děťátko nedonošené, má potíže s dýcháním či nepřiměřeným svalovým tonusem, poraďte se nejprve s lékařem). Při správném polohování během nošení se nepřetěžuje páteř děťátka a vertikální poloha (které lze dosáhnout jak v šátku, tak i v ergonomickém nosítku) – kdy má pokrčené nožičky široko od sebe, kolena výš než zadeček a záda mírně dokulata, dobře podepřená látkou šátku či nosítka, aby se neprohýbala do stran – je ideální pozicí pro podporu správného vývoje kyčlí.

Pokud dítko umístíte do šátku či nosítka vhodným způsobem, nebudete ničit páteř ani jemu, ani sobě. Váha dítěte se rovnoměrně rozloží na všechny popruhy, či části šátku, kterými ho máte k sobě připevněno. Ruce tak máte volné a navíc se můžete pohybovat bez omezení, která by vám jinak působil kočárek. Nošení můžete praktikovat jak venku – snadno se tak budete například přepravovat v MHD, nebudete muset hledat bezbariérový přístup či řešit, kde kočárek zanechat, aby vám ho třeba během návštěvy lékaře nebo obchodu někdo neodcizil. Šátek či nosítko ale můžete používat i doma, když se chce děťátko nosit, trápí ho kolika, růst zoubků nebo je z jiného důvodu mrzuté či neklidné. Nebudou vás bolet ruce a navíc se můžete věnovat i jiným činnostem (jen například při vaření buďte velice opatrní, aby nedošlo k opaření či jinému poranění dítěte).

Šátek je skvělý svou variabilitou úvazů: u nejmenších dětí se začíná většinou polohou v tzv. kolíbce. Lze jej ale využít i pro fixaci ve vertikální poloze. Nosítko je zase ideální i pro odrostlejší děti – v pozici na zádech lze nosit klidně i dítko o hmotnosti 25 kg. Nosítko rádi využívají i méně zkušení uživatelné (ať už maminky, které s nošením teprve začínají, nebo tatínci či jiní rodinní příslušníci, kteří budou nosit děťátko jen příležitostně), protože se s ním snadno manipuluje a zajišťuje vždy optimální polohu dítěte.

Řada rodičů si nošení oblíbí natolik, že jiný způsob přepravy dětí ani nevyhledává. Nosítko či šátek se stává skvělým pomocníkem, který poroste spolu s vašimi dětmi. Ze začátku ho budete využívat pro každodenní přesuny s miminkem a také při jeho uspávání a uklidňování, později, když už bude děťátko větší a bude samo chodit, se hodí jako doplněk k delším cestám, kdy vaši ratolest budou bolet nožičky a bude se chtít chvíli svézt na vašich zádech (díky skladnosti šátku i nosítka ho v potřebnou chvíli prostě vytáhnete z batohu a výlet může vesele pokračovat).

Diskuze

Přidat komentář k článku Nosíme miminka

Napište nám