Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Péče o dětský chrup a návštěva zubaře

Péče o chrup je velmi důležitá v každém věku. Je třeba osvojit si patřičné návyky, naučit se správné technice čištění zubů a docházet na pravidelné preventivní prohlídky. S tím vším je nejlépe začít už od raného věku.

Péče o dětský chrup a návštěva zubaře

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ještě za dob našeho dětství to nebylo s péčí o zuby zrovna nejlepší – s čištěním se často začínalo teprve po prořezání všech zubů, správné používání kartáčku (o dalších pomůckách – respektive spíš jejich absenci – ani nemluvě) se příliš neřešilo a k zubaři se leckdo poprvé dostal teprve ve školním věku, často hned s nějakým kazem či jiným problémem. Anestetika se při vrtání a dalších „menších“ zákrocích málokdy používala, takže kontakty se zubním lékařem nebyly většinou příliš příjemné, a leckteré slabší povahy k němu proto ani příliš nechodily, dokud nebylo zbytí…

Dnes už ale není potřeba mít z návštěv u zubního lékaře obavy. Pokud věnujeme chrupu (nejlépe již od dětství) náležitou péči, bude nám dlouho sloužit. U sebe jsme vlivem tehdejší doby možná ze začátku tak důslední nebyli, u našich dětí však můžeme začít zavčasu.

Kdy začít s čištěním?

Určitě nejpozději ve chvíli, když se prořízne první zoubek. Klidně můžete ale začít i dříve a miminku otírat alespoň dásně – třeba kusem navlhčené gázy nebo návlekem na prst. Děťátko si tak začíná postupně zvykat na pravidelný rituál čištění, který můžete zavést před uložením k večernímu spánku (ideálně až po nakojení/nakrmení UM).

Vhodné pomůcky

Dásně a první zoubky (řezáky) můžete klidně otírat jen navlhčenou gázou nebo zubní žínkou, není nutné používat pastu či další přípravky. Ve chvíli, kdy se dítěti proříznou již i stoličky, je načase začít používat kartáček. Zprvu může jít jen o návlek na prst (většinou silikonový), později přejděte na klasický dětský kartáček. Ten by měl mít malou hlavici s rovnými a dostatečně měkkými štětinami. Existují také celé sady kartáčků, které pokrývají jednotlivá období růstu zubů.

Nový kartáček pořizujte nejpozději každých 6–8 týdnů nebo vždy po známkách opotřebení. Protože malé děti mají často tendenci kartáček kousat, a tím i velmi rychle znehodnotit, můžete jim při hygieně třeba nechat jeden obyčejný či více použitý kartáček na hraní a kousání, a druhým – funkčním – jim zoubky čistit.

Zoubky čistíme zprvu bez pasty, teprve s klasických zubním kartáčkem můžeme začít dětskou pastu používat. Dokud se děti nenaučí přebytečnou pastu vyplivovat, zcela postačí jen trochu potřísnit štětinky kartáčku, později můžete začít dávat pasty více, ale maximálně o velikosti hrášku. Nejdůležitější roli při čištění však hraje samotná mechanická práce kartáčkem, díky níž se odstraňuje bakteriální zubní povlak, který může způsobovat tvorbu kazů.

Pokud mají děti zoubky velmi blízko u sebe, budete na dočišťování mezizubních prostor a dalších hůře přístupných míst potřebovat již v tomto období i mezizubní kartáčky, zubní nit či jednosvazkový kartáček – o konkrétních typech vhodných pro vaše dítko se poraďte přímo se zubařem.

Jak čistit

U kojenců můžete začít s rituálem čištění dásní/zoubků nejprve jednou denně před večerním spánkem, jak už bylo uvedeno. Později přejdete na klasickou frekvenci dvakrát za den, čistit zoubky ale samozřejmě můžete i častěji (někdo i po každém jídle). Platí však pravidlo, že lepší službu udělají dvě poctivá delší čištění, než čištění sice častější, ale zato jen velmi zběžné.

O tom, kdy je nejvhodnější zuby čistit (ráno před snídaní, těsně po ní, nebo až s určitým časovým odstupem?), stejně jako o optimální technice čištění, existuje i mezi odborníky více různých názorů. Proto bude nejlépe, pokud si necháte poradit od zubního lékaře nebo dentální hygienistky, kterým důvěřujete, a máte s nimi sami dobré zkušenosti (nebo na ně máte alespoň dobré reference od jiných osob).

Správná délka čištění chrupu je individuální. Hlídat bychom při něm neměli čas, ale to, abychom dobře vyčistili všechna místa (což by orientačně mělo zabrat alespoň 3 minuty). Je potřeba, aby malým dětem zuby čistila dospělá osoba. Děti to samozřejmě mohou postupně začít zkoušet samy, zprvu spíše formou hry s „tréninkovým“ kartáčkem, ale uvádí se, že do věku přibližně 10–12 let je potřeba ratolesti ještě kontrolovat a chrup jim na závěr dočišťovat, dokud si nejste jistí, že to zvládají skutečně spolehlivě.

Pro kontrolu správného čištění (nejen pro děti, ale klidně i pro sebe, pokud si nejste jisti) lze využít speciální barevné tablety či roztoky – tzv. indikátory plaku, které nabarví případný plak, jenž zůstal na zubech, a zjistit tak, které části chrupu zůstávají nedočištěné.

Kdy k zubaři

Na první preventivní prohlídku k zubaři můžete dítko objednat klidně už po proříznutí prvního zoubku nebo případně v roce věku, pokud mu dosud žádné zoubky nenarostly. Pokud i další rodinní příslušníci navštěvují stejného lékaře, je dobré, když dítě berete s sebou a necháte ho sledovat, jak pan doktor prohlíží nejprve třeba tatínka (aniž by mu ubližoval :-)).

Dítě byste alespoň při prvních návštěvách neměli násilně nutit ke spolupráci, mělo by mít možnost se v novém prostředí v klidu rozkoukat, a zvykat si na to, že během prohlídky se neděje nic zlého. Vyšetření u zubaře si můžete nanečisto zkoušet i předem doma a hrát si na něj, aby dítě vědělo, co má od dané situace očekávat.

Další doporučení

S péčí o zoubky souvisí také dodržování zásad zdravého stravování. Obecně je dobré nezvykat děti příliš na sladkosti a pokud možno jim nepodávat slazené nápoje. V době, kdy začínají přijímat i jiné tekutiny, než mateřské mléko (případně UM), jim nabízet vodu (zprvu převařenou), vhodné neslazené čaje, později případně také hodně ředěné ovocné džusy (bez přidaného cukru).

Také je vhodné dodržovat určité rozestupy mezi jídly – neuzobávat něco v jednom kuse, ale jíst přibližně 5–6× za den a v mezičase dopřát ústní dutině, aby mohla přirozeně vyrovnat hodnotu pH. Po večerním čištění už by dítě nemělo jíst, a pokud potřebuje ještě pít, tak pouze vodu.

Závěr

Všechny tyto zdravé návyky a rituály si při pravidelném praktikování dítě brzy osvojí a nejspíše v nich bude pokračovat automaticky i v dospělosti a jednou je přirozeně bude učit i svoje děti. Díky tomu se povědomí o správné péči o chrup bude dále šířit a stále méně lidí bude řešit zbytečné obtíže, které jim může způsobit nedostatečná prevence. Dokonce i řada nás – dnešních rodičů – se při objevování informací o zubní hygieně, které původně hledáme kvůli našim ratolestem, dozví něco nového, co pomůže i nám samotným vylepšit naše rutiny péče o vlastní chrup. A to je jedině dobře.

Diskuze

Přidat komentář k článku Péče o dětský chrup a návštěva zubaře

Napište nám