Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Plané neštovice

Neštovice jsou běžnou a velmi rozšířenou nemocí, kterou si většina z nás (nejčastěji v dětství) projde. Přesto, že u zdravého jedince nemívá obvykle nijak závažný průběh, nejde o nic zrovna příjemného, a některé děti nesnášejí projevy nemoci příliš dobře. Jak jim co nejvíce ulehčit? Jak pečovat o nemocného, aby se co nejdříve vyléčil, a čeho se vyvarovat?

Plané neštovice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nemoc postihuje nejčastěji děti do 10 let. Epidemie neštovic se objevuje obvykle v zimě a na jaře, a protože jde o nemoc vysoce infekční, rychle se šíří především v dětských kolektivech. Přenáší se vzdušnou cestou – kapénkami, nebo přímým kontaktem s kožními lézemi (pupínky). Po prodělání nemoci se vytváří celoživotní imunita (až na výjimečné případy – zejména u osob, které měly jen extrémně mírný průběh nemoci), proto nehrozí, že by se daný jedinec neštovicemi nakazil opakovaně.

Imunitu lze získat také očkováním – zpravidla dvěma dávkami vakcíny Varilrix (s rozestupem alespoň 6 týdnů). Očkovat lze děti již od 9. měsíce věku, a pokud se pro ni rozhodnete, doporučuje se před nástupem dítěte do kolektivního zařízení. Očkovací látka není v současné době hrazena zdravotními pojišťovnami, proto je potřeba ji zaplatit z vlastních prostředků. Protože se vakcína dosud neaplikuje dostatečně dlouhou dobu, nelze zatím ověřit, zda zanechává celoživotní imunitu. Pokud se o možnost očkování zajímáte a chcete znát podobné informace, obraťte se na pediatra vašeho dítěte. Obecně lze říct, že tato vakcinace je potřebná zejména u dospívajících dívek, které nemoc dosud neprodělaly, aby se zamezilo riziku, že onemocní v době těhotenství.

Obvyklá inkubační doba neštovic je poměrně dlouhá – dva až tři týdny. Nejvíce nakažlivý je jedinec v prvních dnech nemoci (záludné je, že už 1–2 dny před výsevem pupínků), zejména prvních šest dnů. Těsně před propuknutím nemoci se mohou objevit první příznaky, jako je bolest hlavy, únava a zvýšená teplota či dokonce horečka.

Akutní fáze neštovic trvá přibližně týden (tvoří se vyrážka, která se nejvíce rozšiřuje do 4. dne). Nejprve se na těle začnou objevovat červené skvrnky, jejichž střed se poté nalévá čirou tekutinou, která se později mění v zakalenou. Nakonec se vytvoří stroupek, který se po zahojení vyloupne. K úplnému vymizení pupínků dochází po cca dvou až třech týdnech, ale i po vyloupnutí stroupku může na kůži zůstat ještě nějakou dobu (i poměrně dlouhou) viditelný flíček. Po odpadnutí všech strupů však již jedinec není infekční a může nastolit běžný režim (až na péči o stopy po pupíncích, aby co nejrychleji a zcela vymizely – viz níže).

Pupínky, které se objevují, jsou zprvu svědivé, což svádí k jejich škrabání. Tím však hrozí zanesení sekundární infekce do rány a možnost vytvoření jizvy, která by mohla být na těle patrná po celý život. Proto je zásadní se škrábání pupínků a také strhávání nedohojených stroupků vyvarovat (což se někdy velmi malým dětem těžko vysvětluje).

U dospělých mívá nemoc zpravidla horší průběh, riziková je pro osoby s oslabenou imunitou, pro novorozence a ještě nenarozené děti. Plod ženy, která neštovice již prodělala, je chráněn imunitou matky, avšak u těhotných žen, které nemoc dosud neměly (a nejsou ani očkované), může v případě propuknutí neštovic hrozit nenarozenému dítěti riziko vzniku vývojových vad, zpomalení růstu či dokonce úmrtí (zejm. v první polovině těhotenství). Při onemocnění ve druhé polovině těhotenství vznik vývojových vad nehrozí a dítě získává od matky proti nemoci protilátky. Nebezpečné však je, pokud žena (a tedy i nenarozené dítě) onemocní těsně před porodem, kdy nestihne dojít k přenosu protilátek (cca 5–2 dny před porodem), přičemž dítěti hrozí až v 5 % případů úmrtnost.

Jak probíhá léčba? Pokud má nemoc běžný průběh, nebývá nutná ani návštěva u lékaře – obvykle stačí ho telefonicky informovat, že dítě neštovice dostalo, aby tuto skutečnost mohl zaznamenat do jeho zdravotní karty. Dobré je dát vědět i školce či škole, kterou dítko navštěvuje. Léčba spočívá ve vysušování pupínků, aby se rychleji zahojily, minimalizaci projevů svědění, a v následné péči o již vyloupnuté stroupky, aby se nevytvořily jizvy. Samozřejmostí je izolace od kolektivu, aby se nenakazily další osoby.

Různé možnosti léčby neštovic a podpůrné prostředky pro rychlejší hojení:

 • suchý pudr pro vysušení pupínků a snížení rizika infekce
 • Tanno Hermal Lotio
 • chladící Virasoothe gel
 • na vysušení pupínků lze použít též masti Sudocrem či Imazol
 • pokud se pupínky objeví v oční oblasti, vyplachujte oko kapkami Ophthalmo-Septonex
 • pro doléčení zinkovou či kalciovou mast nebo též tea tree olejíček
 • proti svědění – léky proti alergii (např. volně prodejné Fenistil kapky či sirup na předpis Aerius)
 • proti případné horečce např. Nurofen či Panadol sirup
 • jako alternativní doplňkovou léčbu můžete zkusit potírat pupínky originálními Švédskými kapkami
 • pro příznivce homeopatické léčby:
  • Apis Mellifica 15CH (když se objevují zatím nenalité skvrnky)
  • Rhus Toxicodendron 9CH (po dobu, kdy jsou pupínky nalité)
  • Mezereum 9CH (pro urychlení hojení stroupků)
 • vynechat dlouhé koupele, dítko raději sprchovat čistou vodou, nepoužívat mýdla ani jiné mycí prostředky, které by mohly způsobovat podráždění kůže, otírat opatrně pomocí jemného „poťupkávání“, aby nedošlo ke stržení stroupků
 • eventuálně krátké koupele v odvaru z řepíku, heřmánku či v hypermanganu
 • udržujte dítěti krátce zastřižené a čisté nehty, aby si nezaneslo do pupínků infekci
 • dávejte dítku lehké a pohodlné oblečení, které mu nebude dráždit kůži
 • nechoďte s dítětem na slunce; dokud stopy po pupíncích zcela nezmizí, důkladně je mažte opalovacím krémem s dostatečně vysokým UV faktorem
 • v poslední fázi, kdy dítě již nemá stroupky, ale dosud má viditelné flíčky, denně kůži řádně hydratujte, aby po nich nezůstaly jizvy

Diskuze

Přidat komentář k článku Plané neštovice

Napište nám