Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Plavání s miminkem

Voda nás provází celým našim životem, už v bříšku se dítě vyvíjí ve vodním prostředí, naše tělo je z většiny tvořeno vodou, potřebujeme ji také pít, abychom byli zdraví, a dokáže nás fascinovat její rozmanitost. Jak to je s plaváním miminek, je to pro ně návrat do spokojeného prenatálního období, rozvíjí se jejich motorika i socializace anebo jde o módní trend a větší riziko nachlazení?

Plavání s miminkem

Plavání s miminkem

Pohyb ve vodním prostředí je pro dítě zcela samozřejmý, vychází totiž z jeho přirozeného vývoje. V prvních měsících se nejedná o plavání jako takové ačkoli jej můžou pohyby dítěte připomínat, jedná se o spontánní pohyby, jelikož dítěti prozatím chybí dostatečně rozvinuté motorické schopnosti.

Jaké jsou výhody plavání miminek?

Cílem kurzů plavání miminek rozhodně není naučit dítě plavat anebo si z něj vychovávat šampióna v plavání, jde především o to, naučit dítě nemít strach z vody, naopak pro ni získat cit a později si také osvojit správné dýchání, splývání a vytvořit si tak skvělý základ pro učení plavání v budoucnosti. Děti si při plavání posilují svaly celého těla a kromě motorických a koordinačních schopností si osvojují také sociální a komunikační dovednosti. V bazénu se dítě také otužuje, čímž se posiluje jeho imunitní systém a celková odolnost organizmu, s čímž souvisí také příznivý vliv plavání na srdeční a cévní systém. Jakýkoli pohyb ve vodě zároveň pomáhá k odstranění a také prevenci různých nedostatků či vad v držení a koordinaci těla. Pohyb podobný plavání je pro děti velice příjemný, uklidňuje je a pozitivně působí na prohlubování spánku a posílení chuti k jídlu. Mezi nesporné výhody patří také jedinečný zážitek a citové propojení miminka s rodičem, případně záběry, které vám budou dělat radost už napořád. Děti mají z plavání radost, jsou spokojené, nabité endorfiny a s nimi i jejich rodiče, navíc pokud se jim nějaký cvik daří, získávají základ pro pocit sebevědomí. Spolu s miminkem se do kolektivu dostávají i maminky a mají tak možnost probírat každodenní radosti i strasti s podobně naladěnými lidmi. Takovéto aktivity jsou přínosné také v tom, že dávají jakýsi základ pro pravidelný režim.

A nevýhody?

Je dobré pečlivě vybírat bazén, do kterého se svým dítětem budete chodit. Pokud se totiž jedná o chlorovanou vodu, může dráždit sliznice dítěte, jeho pokožku i dýchací cesty a přispívat tak ve vzniku častějšího nachlazení. Ozonové bazény jsou v tomto ohledu k dětem šetrnější. Je také důležité dbát na hygienu vody, samozřejmě nemůžete zabránit tomu, aby do bazénu vlezl někdo například s ekzémem či nějakou plísní a působil tak na slabší obranyschopnost vašeho miminka, ideální proto je, pokud je bazének jenom pro děti a pokud si na něj zvykají postupně, třeba přes vany. V některých klubech probíhá aklimatizace nejprve v jedné vaně, kde je dítě samo (případně s maminkou), poté jde do vody s jedním dítětem, pak se dvěma atp., aby si jeho tělíčko mělo možnost zvyknout postupně na cizí elementy ve vodě. Je dobré se před zápisem na kurz poradit se svým lékařem, zeptat se předpoklady dítěte pro alergie či astma atp.

Kdy začít plavat?

S miminkem je možné začít „plavat“ v podstatě ihned po zahojení pupíku, v této době je vhodné plavání v domácím prostředí pod dohledem školených profesionálů, kteří vám vysvětlí jak s dítětem ve vodě zacházet a jak podpořit jeho přirozený vývoj. Do klubu se zázemím se většinou doporučuje chodit cca od dokončeného druhého či třetího měsíce dítěte. Nikdy ale není pozdě začít s dítětem plavat…

Kdy jde o skutečné plavání?

Děti jsou většinou schopné si osvojit základní plavecké dovednosti jako dýchání či splývání kolem roku a půl, s nácvikem kraulových či znakových nohou se začíná kolem 2 až 2,5 let a celá souhra rukou, nohou i dýchání se učí zhruba kolem 4 let. Je to ale samozřejmě velice individuální, každé dítě je jiné, záleží jednak na jeho nátuře, odhodlání, nadšení pro vodu a také na tom, zda se ve vodě pohybuje od malinka anebo se s vodou seznamuje až ve 4 letech nebo později.

Na co se zaměřit při výběru místa pro plavání?

Děti od dvou do cca pěti měsíců by měly plavat ve speciálních vanách po jednom, nikoli ve skupince. Voda v těchto vanách nesmí být nijak chemicky ošetřená a teplota se řídí podle toho, na co je dítě zvyklé, aby to pro něj byl ve všech ohledech příjemný zážitek. V tomto období nechodí s miminkem do vody ani rodič, vede jej zvenku. Pokud tedy klub kam chcete začít s vaším miminkem chodit plavat, nabízí pouze plavání v běžném bazénu, pro takto malé dítě to rozhodně vhodné není. Zjistěte si také více informací o prostorech bazénu, projděte si je a vyzkoušejte si funkčnost a pohodlnost zázemí, zjistěte, jak vypadají převlékací kabinky, zda je na místě prostor pro odkládání kočárků a také odpočívárna. Po plavání s dítětem totiž není vhodné hned vyjít ven. Zeptejte se také na složení kurzu, není vhodné, aby mezi dětmi byly velké věkové a tedy i dovednostní rozdíly, na jednom kurzu by tedy neměly být zároveň děti, které mají 4 měsíce a například roční děti. Projděte si webové stránky klubu, seznamte se s personálem a ideálně i s instruktorem, zeptejte se také, zda klub nabízí lekci na zkoušku, abyste si vše vyzkoušeli předtím, než do kurzu nastoupíte definitivně.

U malých dětí se vyhněte výuce drilem, příliš brzké snaze o nácvik plaveckých stylů, zaměření na výkon a velkému tlaku na děti. Plavání má být zážitková aktivita, zpestření dne, kdy se baví nejen dítě, ale i rodič. Pokud by se ale vaše dítě ve vodě necítilo dobře, není nutné plavání za každou cenu zapojovat do vašeho harmonogramu. Hlavní je abyste si to i vy vaše děťátko užili a abyste podpořili jeho rozvoj.

 

 

Diskuze

Přidat komentář k článku Plavání s miminkem

Napište nám