Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Příkrmy pro starší a pokročilé

Zvládli jste začátky zavádění příkrmů, zvyklo si Vaše děťátko na přijímání potravy lžičkou, naučili jste ho poznávat (a akceptovat) různé chutě? Není výjimkou, že po relativně krátkém období pohody, kdy se vaše ratolest pěkně rozjedla, nastává kolem osmého měsíce věku dítěte opět změna k horšímu.

Příkrmy pro starší a pokročilé

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Děťátko, které do té doby bez problémů jedlo a samo aktivně otvíralo pusinku k dalším soustům, se najednou u jídla vzteká, vstává v jídelní židličce a odmítá jíst. Důvodem může být to, že pro dítko začalo být přijímání potravy v podobě jednotvárného polotekutého pyré příliš fádní. V této době pravděpodobně uvítá přechod na strukturovanější stravu. Jídlo musí být stále velmi měkké, protože většina dětí v tomto období ještě stále nemá příliš mnoho zubů.

I nadále se vyhněte podávání soli. Pokud máte pocit, že dítě touží po výraznějších chutích, můžete pokrmy ozvláštnit přidáním bylinek, opatrně zkusit třeba i trochu česneku či cibulky. Později můžete pokrm ochutit pomocí pár kapek citronové či limetkové šťávy (sledujte, zda se u dítka neprojeví alergická reakce na citrusy).

Některé děti motivuje při jídle také to, pokud celá rodina stoluje společně a podává se pokrm, který u všech na talíři vypadá co nejvíce shodně (byť vy ho budete mít například osolený či dochucený pikantním kořením).

Řada dětí se v tomto období snaží o samostatné krmení, což se jim z počátku zpravidla příliš nedaří. Usnadněte jim tento nácvik sebeobsluhy tím, že budete podávat pokrmy hustší konzistence, které dobře drží na lžičce. Servírovat jim můžete také tzv. finger food – tedy jídla, která se dají konzumovat rukama. Zkusit můžete i takové typy jídel, která lze nakrájet na malá sousta, jež pak bude dítě samo napichovat dětskou vidličkou, což mu nejspíše půjde snadněji, než nabírání lžící. Podle některých názorů však není vhodné, aby si dítě zvykalo na držení vidličky v pravé (dominantní) ruce a jíst by mělo výhradně lžící, dokud není schopno používat kompletní příbor (tento přístup bývá aplikován v mateřských školách). Jaký přístup k nácviku stolování zvolíte, je zcela na vašem rozhodnutí.

Pokud máte jakékoli nejasnosti ohledně skladby příkrmů či řešíte v souvislosti se stravováním, zažíváním nebo přibíráním na váze vašeho dítěte nějaké obtíže nebo máte u něj podezření na potravinovou alergii, neváhejte se obrátit na vašeho pediatra či jiného specialistu.

Několik tipů na příkrmy pro děti starší 8 měsíců:

 • placičky na sto způsobů
  • místo klasického smažení preferujte pečení v troubě, při němž se vyhnete zbytečnému přidávání tuku při úpravě jídla
  • zkusit můžete různé sladké lívance (například kombinace vejce + banán či nastrouhané jablko, trochu mouky (místo klasické světlé můžete vyzkoušet pohankovou či jemné ovesné vločky, případně dochutit trochou skořice, cukr není potřeba
  • zeleninové placičky – vyzkoušejte z květáku či brokolice, nebo kombinaci uvařené červené čočky a nastrouhané mrkve, spojte vejcem a v případě potřeby zahustěte těsto trochou mouky
  • karbanátky z kvalitního masa, ne příliš tučného masa; výborné jsou i z masa rybího
 • pečená zelenina – různé druhy zeleniny (např. dýni, červenou řepu, mrkev, celer, cuketu, brambory) nakrájejte na hranolky, promíchejte s malým množstvím kvalitního oleje, případně přidejte bylinky a pečte doměkka; podávat je můžete i s dipem, do kterého si bude dítě zeleninu namáčet (rajčatové pyré, hummus z cizrny, dip z avokáda či bílého jogurtu apod.)
 • jarní závitky – vařená zelenina a/nebo maso zabalené v rýžovém papíru
 • domácí mini pizza, plněné taštičky/pirohy či muffiny „naslano“ (třeba se špenátem a kuřecím masem)

Diskuze

Přidat komentář k článku Příkrmy pro starší a pokročilé

Napište nám