Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

Tipy na jarní výlety s dětmi

Když konečně jarní počasí propukne v plné síle, tráva se zazelená a všechno rozkvete, lákají nás sluneční paprsky k pobytu venku. Přinášíme vám několik tipů, kam vyrazit na zábavný rodinný výlet.

Tipy na jarní výlety s dětmi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cesta netradičním dopravním prostředkem

Cestování autem nebo MHD si běžně užijeme až až. Pokud chcete zažít něco neobvyklého a zároveň část výletu nechat odpočinout unavené nohy (možná spíš ty vaše, protože děti se unavit prakticky nedají :-)), můžete při výletu využít netradiční dopravní prostředek, ve kterém od vašich ratolestí určitě neuslyšíte větu: „A kdy už tam budem?“

Možností se nabízí celá řada. Zkusit můžete například výlet ekovláčkem z Benešova do Konopiště. Vláček je uzpůsobený pro snadný nástup i výstup s kočárkem i pro hendikepované osoby. Výlet tímto ekologickým dopravním prostředkem můžete spojit také s prohlídkou proslulého zámku Konopiště a následnou relaxací v přilehlé zámecké zahradě. Děti jistě nadchne medvěd, kterého budou moct pozorovat v zámeckém příkopu.

Vyzkoušet můžete také cestování po vodě. Buď některou výletní plavbu jako takovou, nebo – jako v předchozím případě – využít cestu lodí k přiblížení se cíli vašeho putování. Pražská paroplavební společnost zajišťuje pravidelnou lodní linku do pražské zoologické zahrady v Tróji. Loď odplouvá od Nemocnice Na Františku a můžete ji využít také pro zpáteční cestu.

Za přírodou

Malí průzkumníci dokážou strávit hodiny pozorováním kvítků, broučků či sbíráním listů a klacíků. Milují každou návštěvu parku či lesa. Větší dítka si proto jistě užijí prohlídku botanické zahrady, menší se během procházky příjemně prospí v kočárku.

Vypravit se můžete ale také třeba do bylinných zahrad Botanicus v Lysé nad Labem, jejichž součástí jsou také řemeslné dílny. Děti se zde nemusejí jen kochat přírodou, ale mohou si zde vyzkoušet i výrobu nejrůznějších produktů – mýdel, provazu, svíček či papíru a nahlédnout do dílen dráteníka, řezbáře či kováře. Děti získají zajímavé informace o historii těchto řemesel, shlédnou různá kejklířská, divadelní či hudební představení a v hodovní síni můžete společně ochutnat jídla, připravená z produkce místních ekologických zahrad.

Za poznáním

Ani malý génius, který nejraději bádá nad novými objevy a prohlíží encyklopedie, nemusí trávit celé dny zavřený doma. Vyvezte ho na interaktivní výstavu, kde se může pouštět do vlastních experimentů a objevovat svět vědy a techniky.

Mezi nejznámější výstavy tohoto typu patří Techmania v Plzni, kde najdete nejrůznější interaktivní exponáty, gyroskop, 3D planetárium, různé programy v dílnách a laboratořích, krátké filmy promítané na obří interaktivní globus nebo zábavné vědecké show. Děti se zde mohou seznámit s fungováním základních přírodních jevů a zákonů a přitom si užít spoustu zábavy.

Podobně koncipované je také science centrum iQLANDIA v Liberci. Uvidíte zde například humanoidního robota, děti si mohou vyzkoušet kosmonautický výcvik, dozvědí se, jak funguje lidské tělo, a mnoho dalšího.

Za zvířátky

Děti milují zvířata a skvěle se zabaví nejen na výletě do klasické zoologické zahrady – možná dokonce ještě víc, než žirafy či slony za sklem, si užijí kontakt s kdysi běžnými a všudypřítomnými domácími zvířátky. Vezměte děti třeba na farmu, kde si mohou zvířata nejen prohlédnout a něco se o nich dozvědět, ale kde je mohou se svolením personálu také hladit či nakrmit. Nebo se třeba projet na koni. Pro děti to bude jistě báječný zážitek.

Ve Farmaparku Soběhrdy v okrese Benešov mohou děti být se zvířaty v přímém kontaktu. Uvidíte zde téměř 250 zvířat a nepůjde jen o ta, která jsou na farmách běžně k vidění. Nachází se tu také velbloudi, klokani, pštrosi, buvoli, lamy a další. Pro děti jsou dále k dispozici velké trampolíny, klouzačky, houpačky, prolézačky, vodní hrátky, vláček, lanové centrum, dětské traktůrky a bagříky, kryté vyhřívané hřiště, vyhlídková věž, z které můžou pozorovat klokany, a mnoho dalšího.

Sportovní aktivity

Malí neposedové nejraději tráví spoustu času na hřišti. Udělejte někdy změnu a místo hřiště za domem, kde už vaše dítko zvládne zdolat každou prolézačku takřka poslepu, mu dopřejte nové podněty a vyrazte s ním do rozsáhlého zábavního parku, kde se může věnovat nejrůznějším sportovním aktivitám, a kde si na své přijdou všechny věkové kategorie.

Známý zábavní park Mirakulum ve středočeských Milovicích nabízí na ploše 10 hektarů nejrůznější herní prvky. Mezi nimi například lesní hřiště a kontaktní zoo, obří trampolíny a houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky a v neposlední řadě i úzkokolejnou železnici, která park propojuje se sousedním Tankodromem. Od léta 2015 je součástí parku také vodní svět a oázy s vodními hříčkami (momentálně však v rekonstrukci).

Putování do historie

Děti se nás často ptají, jaké to bylo kdysi, a se zájmem takovému vyprávění naslouchají. Dopřát jim ale můžete víc než jen příběhy z historie (při kterých možná někdy obtížně oprašujete vlastní zapadlé poznatky z hodin dějepisu) – vezměte je na prohlídku hradu či zámku nebo do některého ze skanzenů, při jehož prohlídce budete zároveň i na čerstvém vzduchu.

Vydejte se třeba na zříceninu hradu Radyně na Plzeňsku. Prohlédnout si můžete historickou expozici, ale také audiovizuální pohádkovou expozici, která děti jistě nadchne.

Mnoho poznání i zábavy přinese také návštěva skanzenu – třeba rovnou toho největšího a nejstaršího ve střední Evropě – Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, v němž se po celý rok koná celá řada nejrůznějších kulturních akcí. Skanzen tvoří více než 100 originálních dřevěných lidových staveb, které slouží svému účelu: technické vodní stavby, mlýn, pila a hamr jsou v provozu; na políčkách Valašské dědiny se pěstují tradiční plodiny, obyvatelé chovají drůbež a dobytek.

Kam vyrazíte s rodinou vy?

Výběr je jen na vás. Ať už se vypravíte na některá z výše uvedených míst, budete objevovat některá úplně jiná, nebo třeba jen vezmete deku, piknikový koš a vyrazíte strávit odpoledne do nedalekého parku, důležité je hlavně to, abyste si společně se svými nejbližšími užili příjemné chvíle, na které budete rádi vzpomínat, a které vás v mysli zahřejí vždy, i když třeba počasí či vaše nálada nebude zrovna tak optimisticky prosluněná. P.S. Nezapomeňte si zabalit svačinu - do stylových krabiček SKIP-HOP.

Diskuze

Přidat komentář k článku Tipy na jarní výlety s dětmi

Napište nám