Ještě nemáte svoji Srdcovku?
Je to lehké, stačí si jen vybrat.
0
Kašpárek je smutný
Váš košík je prázdný

VZP - MOŘSKÝ KONÍK

VZP pošle letos k moři v rámci třítýdenních ozdravných pobytů Mořský koník téměř dvakrát víc chronicky nemocných dětí než loni. Jejich rodiče zároveň budou na pobyt přispívat nižší částkou. VZP totiž na dalších pět let vysoutěžila nového poskytovatele, přičemž se jí podařilo srazit cenu pobytů o 190 milionů korun.

VZP - MOŘSKÝ KONÍK

 

 

 

 

 

 

Mořský koník

Dobrá zpráva pro rodiče chronicky nemocných dětí: Mořský koník bude v dalších pěti letech vozit k moři tři tisíce malých pacientů ročně, navíc s nižší spoluúčastí než dosud. Vysoutěženy byly dvě lokality – Bulharsko (přímořské městečko Shkorpilovtsi) a Černá hora (letovisko Čanj na Barské riviéře). Každou lokalitu tak v létě navštíví 1500 dětí v pěti turnusech. Ještě v minulém roce se přitom s Mořským koníkem podívalo k moři „jen“ 1600 dětí.

Pobyty by měla v nadcházejících pěti letech zajišťovat CK Kovotour Plus.

Každý turnus zajišťuje 48 pracovníků včetně čtyř lékařů (pediatři, kožní či alergologové), pěti sester a nově jedné dietní sestry. Sestra s lékařem jsou přítomni také při letecké přepravě.

Mořského koníka pořádá VZP skoro celý čas své existence – od roku 1994. Za tu dobu poslala k moři do Tuniska, Chorvatska, Řecka nebo Černé hory bezmála sto tisíc dětí s pěti různými cestovními kancelářemi. Hodnota uskutečněných pobytů se vyšplhala na 2,96 miliardy, dvě třetiny ceny uhradila VZP, třetinu pak tvořila spoluúčast rodičů. Program je určen pro chronicky nemocné děti ve věku 7 až 16 let, které trpí alergiemi, kožními či dýchacími problémy.

„Náš léčebný pobyt je v délce tři týdny, tedy déle než u jiných zdravotních pojišťoven, které také pořádají různé ozdravné pobyty, ovšem v kratší délce,“ poukazuje Petra Pevná.

Právě délku pobytu zdůrazňuje i pediatr Kasal. „Pokud se dotyčný nemůže zúčastnit například proto, že na něj nevyjde místo, doporučuji rodičům, aby třeba u kožního onemocnění, nejtypičtější je atopický ekzém, nejezdili na týdenní pobyt, protože prakticky dojde ke zhoršení stavu. Na druhou stranu pokud je pobyt kolem tří týdnů, pacient z toho čerpá půl až tři čtvrtě roku, kdy se výrazně omezují další léčebné procedury – snižuje se množství léků i lokálních mastí. To samé platí pro pacienty s chronickými dýchacími problémy, jako jsou astmatici, kde pozorujeme výrazné snížení množství užívaných kortikoidů, snížení počtu atak a děti jsou také odolnější vůči různým respiračním virovým onemocněním.

Diskuze

Přidat komentář k článku VZP - MOŘSKÝ KONÍK

Napište nám